Badania sprzętu elektronicznego – certyfikacja i ocena zgodności z normami

Jerzy Biernacki
25.04.2023

Elektronika otacza nas z każdej strony. Korzystamy z niej w pracy oraz w czasie wolnym, a poza walorami użytkowymi bardzo istotne są także kwestie bezpieczeństwa. Skąd jednak klient może wiedzieć, że kupowany sprzęt spełni jego oczekiwania? Informują o tym certyfikaty potwierdzające zgodność z normami.

Wysoka jakość sprzętu

Elektronika użytkowa powinna być trwała i bezawaryjna. Oczywiście każdy sprzęt prędzej czy później się zepsuje, ale kiedy urządzenie wyprodukowano zgodnie z określonymi normami, pozwala to wydłużyć jego żywotność i znacząco ograniczyć ryzyko występowania usterek. Coraz większy nacisk kładzie się również na to, aby urządzenia elektroniczne były energooszczędne, dzięki czemu staną się tańsze w eksploatacji i bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Ocenę zgodności z normami unijnymi przeprowadza Laboratorium Badawcze Predom. Testom poddawany jest sprzęt elektroniczny i medyczny, AGD, elektronarzędzia, urządzenia techniki biurowej i informatycznej. W pracowni można zlecić badania kompatybilności elektromagnetycznej EMC i RED oraz badania bezpieczeństwa użytkowania, testowane są także poszczególne części, przewody, gniazda, wtyczki, podzespoły.

Badanie produktów w odniesieniu do norm unijnych

Ujednolicenie rynku bardzo pomaga w handlu oraz umożliwia mieszkańcom UE kupowanie elektroniki w różnych krajach, dając pewność, że zagraniczne urządzenie będzie pasować do krajowej infrastruktury i da się go połączyć ze sprzętem innych producentów. Podstawowym certyfikatem unijnym jest znak CE, który powinien się znajdować na każdym urządzeniu elektronicznym wprowadzonym do sprzedaży. Ocena zgodności z normami dotyczy także zawartości szkodliwych związków chemicznych, np. ołowiu.

Kto może wystawić certyfikat?

Wiarygodność certyfikatów zależy od jednostek badawczych. Producent nie może sam sobie udzielić certyfikatu – zgodność z unijnymi normami sprawdza niezależna jednostka badawcza. Biuro Certyfikacji Predom jest jedną z największych placówek tego typu w kraju i posiada akredytację do przeprowadzania oceny zgodności i certyfikacji zgodnie z programami E, ENEC, ENEC+, B, IECEE CB Scheme, CCA, CCA-EMC, ZHAGA. Oprócz obowiązkowych badań, laboratorium może też przeprowadzić na zlecenie klienta dodatkowe testy, na przykład w ramach Dyrektywy LVD 2014/35/EU.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.