Dlaczego warto mieć program do faktur?

Antoni Kwapisz
17.02.2023

Jeśli zdecydowałeś się na prowadzenie własnej firmy, musisz pamiętać, że Twoim obowiązkiem będzie wystawianie faktur. Możesz oczywiście robić to ręcznie, ale musisz pamiętać, że będzie to zadanie czasochłonne. Możesz to sobie jednak znacznie ułatwić. Wystarczy, że w Twojej firmie znajdzie się dobry program do faktur. Dzięki niemu wystawianie faktur zostanie zautomatyzowane, a to znaczy, że stanie się zdecydowanie prostsze. Osobom za to odpowiedzialnym będzie również zajmowało zdecydowanie mniej czasu.

1.Czy każda firma musi mieć program do fakturowania?

2.Jakie możliwości ma dobry program do wystawiania faktur?

3.Jakie faktury VAT można wystawić, korzystając z programu do faktur?

4.Czym jest jednolity plik kontrolny?

5.Program do fakturowania – na jaką wersję postawić?

Czy każda firma musi mieć program do fakturowania?

Jak już wspomnieliśmy, każdy sprzedawca ma obowiązek sporządzania faktur. Wynika to z konieczności dokumentowania sprzedaży. Decydując się na dobry program, który pozwala na wystawianie faktur, zyskujesz narzędzie, które znacznie usprawni działanie Twojej firmy. Z jego pomocą wystawisz zarówno faktury cykliczne, jak i te, które pojawiają się jedynie raz w Twojej firmie. Za sprawą odpowiedniego programu praca w przedsiębiorstwie będzie zdecydowanie prostsza. Pamiętaj, że dostępne dzisiaj programy są naprawdę intuicyjne w obsłudze, co oznacza, że wystawiać faktury będzie mogła nawet osoba, która dotychczas z takimi programami nie pracowała.

Jakie możliwości ma dobry program do wystawiania faktur?

W sprzedaży dostępne są obecnie różne programy, które dedykowane są wystawianiu faktur. Niestety, nie wszystkie stoją na naprawdę wysokim poziomie, co oznacza, że nie każdy z nich warto kupić. Zanim podejmiesz decyzję, na który się zdecydować, powinieneś wiedzieć, jakie funkcjonalności powinien mieć dobry program przeznaczony do fakturowania.

Dobry program, za pomocą którego możesz wystawić fakturę powinien być wyposażony w następujące funkcje:

-wyszukiwarka firm w bazie GUS;

-możliwość ewidencjonowania podatku VAT;

-możliwość tworzenia raportów w formie wykresów;

-możliwość fakturowania z magazynem;

-możliwość wystawiania plików JPK;

-możliwość integracji z płatnościami dotpay.

To jedynie część funkcjonalności, w które wyposażony będzie naprawdę dobry program dla przedsiębiorcy. Wskazaliśmy te, które uznać można za najważniejsze.

Jakie faktury VAT można wystawić, korzystając z programu do faktur?

Dobry program do wystawiania faktur daje możliwość generowania faktur różnego rodzaju. Wspomnieliśmy już wystawianie faktur cyklicznych. Podstawą jest oczywiście faktura VAT, bez której trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy. Oprócz faktur VAT dobry program daje możliwość generowania:

-faktur bez VAT;

-faktur uproszczonych;

-faktur wewnętrznych;

-faktur eksportowych.

To oczywiście jedynie wycinek tego, co znajdziesz w rzetelnie przygotowanym programie dla przedsiębiorców.

Czym jest jednolity plik kontrolny?

Dobry program do fakturowania przygotowany jest do wystawiania dokumentów o różnym charakterze. Faktura VAT standard to – jak wspomnieliśmy – tylko niewielka część możliwości dobrych aplikacji do fakturowania. Podstawą jest również generowanie plików JPK. Jako przedsiębiorca musisz pamiętać, że Twoim obowiązkiem jest nie tylko wystawianie faktur, ale również przesyłanie co miesiąc pliku JPK_VAT. Pliki JPK pojawiły się w 2016 roku. Wprowadzono je po to, aby uszczelnić obowiązujący w Polsce system podatkowy, a także zmniejszyć ryzyko nadużyć w tym obszarze. Z pomocą dobrego programu dokument ten wygenerujesz bez najmniejszych problemów. Zrobisz to naprawdę szybko. Jeśli interesuje Cię dobrej jakości program, który z łatwością dopasujesz do własnych potrzeb i który pozwoli Ci na wystawianie JPK, wejdź na www.rafsoft.net. Pamiętaj, że jest on niezbędny na potrzeby kontroli skarbowej.

Program do fakturowania – na jaką wersję postawić?

W swojej firmie możesz zastosować program o różnym zakresie funkcjonalności. Dobry pakiet przedsiębiorcy jest przede wszystkim dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Na początek możesz postawić na darmowy program po to, aby sprawdzić, jakie rozwiązania będą niezbędne w Twoim przypadku. Pamiętaj, że rodzajów faktur jest wiele, a Ty z pewnością nie będziesz wystawiać wszystkich. Postaw na prosty w obsłudze program, z którym z łatwością sobie poradzisz. Tym, na co warto zwrócić uwagę to automatyczne kontrolowanie danych kontrahenta. Jeśli w Twojej firmie działa magazyn, wybierz pakiet umożliwiający obsługę magazynu. Przyda się możliwość wystawiania faktur w obcych walutach, jeśli współpracujesz z kontrahentami z zagranicy. Ważna jest szybkość działania i możliwość integracji z drukarkami fiskalnymi.

Pakiet przedsiębiorcy faktura VAT to niezbędne wyposażenie każdego, kto chce skutecznie, zgodnie z prawem i bez niepotrzebnych problemów prowadzić firmę. Możliwość wystawiania faktur online, prowadzenie ewidencji przychodów i środków trwałych to ogromna oszczędność czasu. Dobry, prosty program sprawi, że prowadzenie firmy będzie zdecydowanie prostsze. Warto zapoznać się z  większą ilością informacji, jeśli chodzi o wysyłanie faktur, czy dokumentów kosztowych. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.