Jakie są zalety korzystania z systemu Andon?

Marek Szydełko
19.04.2023

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się Andon system, czyli jeden z elementów tzw. odchudzonej produkcji. Jest przeważnie używany w dużych firmach specjalizujących się w produkcji, którym zależy na uniknięciu ryzyka obniżenia wydajności na skutek niezauważonych czynników.

Czym jest system Andon?

System pozwala szybko komunikować braki lub niedociągnięcia pojawiające się na linii produkcyjnej, a także chroni firmę przed możliwymi stratami. Główną i podstawową funkcją jest dźwiękowe komunikowanie o wszelkich brakach i problemach dostrzeżonych w procesie produkcji. W rzeczywistości wszystkie błędy mogą wpływać na końcowy efekt. Warto podkreślić, że informacje wyświetlają się na specjalnej tablicy, która jest ustawiona w widocznym miejscu na hali produkcyjnej. Informacje może dostarczać każdy pracownik, który tylko dostrzeże problem. Po otrzymaniu zgłoszenia lider powinien wstrzymać produkcję i zająć się naprawieniem problemu. W ten sposób można znacząco obniżyć ryzyko strat i szybko wyeliminować problem, który naraża firmę na znaczące straty finansowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że system Andon wdrożono na początku w Japonii, a konkretnie w fabrykach marki Toyota.

Bardzo szybko zauważono jego pozytywny wpływ na tempo produkcji oraz jakość. Obecnie wiele światowych firm korzysta z udoskonalonego systemu przywoławczego. Nie ulega wątpliwości, że system Andon to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Pewnym problemem może być dosyć skomplikowany charakter, a także koszt całego przedsięwzięcia. Należy pamiętać, że przeprowadzenie pełnej procedury instalacyjnej zajmuje trochę czasu i potrzebne jest zaangażowanie. Z pewnością jest to bardzo opłacalne, ponieważ poniesione koszty zwracają się bardzo szybko w postaci wydajniejszej pracy bez zakłóceń. 

Zastosowanie systemu Andon

System Andon minimalizuje ilość odpadów poprodukcyjnych, które wynikają z błędów maszyn, a także wprowadza niezbędne modyfikacje oraz naprawy. Sprawdzi się w miejscach, gdzie liczy się usprawnienie produkcji, a także ograniczenie możliwych strat. Trafnie wskazuje się, że współczesne systemy nie przypominają już prototypów, które powstawały w Japonii. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Nowoczesne systemy opierają się na czytelnych tablicach, na których wyświetlane są komunikaty wizualne. Warto wspomnieć, że system Andon rozbudowano również o sygnały graficzne i dźwiękowe, które pozytywnie wpływają na tempo reakcji użytkowników i podnoszą efektywność. Można przypuszczać, że takie rozwiązanie przyda się w każdym zakładzie produkcyjnym, który chce zadbać w sprawdzony i nowoczesny sposób o swoją produkcję.

Na zmniejszenie strat produkcyjnych mogą liczyć zarówno większe, jak i mniejsze zakłady. Straty produkcyjne mogą być efektem awarii maszyn lub usterek na linii produkcyjnej. Jeśli zależy Ci na wzniesieniu produkcji na wyższy level to jest to rozwiązanie warte wdrożenia. Narzędzia, które pomagają firmom zoptymalizować i usprawnić produkcję to systemy zarządzania produkcją. Służą przeważnie do zarządzania zadaniami, planowania, a także kontrolowania przepływu informacji. W rzeczywistości w różnych branżach stosowane są tego rodzaju systemy. 

Zalety korzystania z systemu

Plusem systemu Andon jest to, że pomaga zmniejszyć ilość błędów i zwiększyć produktywność. W ten sposób można także znacząco poprawić jakość pracy i dodatkowo się upewnić, że wszyscy pracownicy mają dostęp do podstawowych informacji na temat projektu. Do wykonania zadania musi być dostępna wystarczająca ilość zasobów, dlatego część wydarzeń należy przewidzieć z wyprzedzeniem. Główne zalety systemu Andon to:

- mniej przestojów i błędów

- wyższa jakość produktu

- większa przejrzystość procesów

- wyższa wydajność

- niższe koszty prowadzenia działalności

- mniejsze straty

Należy podkreślić, że system pomaga także zmniejszyć ryzyko błędów wywołanych błędem ludzkim. Minusem może być niestety koszt zakupu i wprowadzenia systemu do użytku w przedsiębiorstwie. Właśnie z tego powodu na system Andon decydują się najczęściej duże firmy. Zaimplementowanie nowego systemu to nie wszystko, bo trzeba jeszcze przeprowadzić szkolenia wśród pracowników, które mogą trwać nawet parę miesięcy. Powinieneś mieć to na uwadze, zanim zdecydujesz się na zakup systemu zarządzania. Bez wątpienia oprogramowanie do zarządzania produkcją jest narzędziem, które pomaga firmom usprawnić procesy produkcyjne. Od kilku ostatnich lat prężnie rozwija się rynek oprogramowania do zarządzania produkcją.

W firmach na całym świecie każdego dnia wprowadzane są innowacje w zarządzaniu produkcją. Na rynku można znaleźć różne rodzaje oprogramowania, dlatego każdy może wybrać coś dopasowanego do swoich preferencji. Warto podkreślić, że Andon może mieć formę zapalającej się lampki lub tekstu wyświetlającego się na tablicy. Istotne jest, żeby Andon był zautomatyzowany, ponieważ ręcznie wyzwalane sygnały mogą czasami zawieść. Głównym zadaniem tego systemu jest przywołanie uwagi pracowników, którzy muszą naprawić dany problem. Należy również dodać, że system zarządzania produkcją powinien odpowiadać przede wszystkim twoim potrzebom. Przed zakupem zorientuj się dokładnie, czego potrzebuje twoje przedsiębiorstwo.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.