5 porad, jak przyśpieszyć pracę komputera

Remigisz Szulc
09.10.2015

Komputer bardzo zwalnia, a Ty dostajesz białej gorączki? Nie jesteś specem w kwestiach technicznych, a mimo to chciałbyś poprawić jego pracę? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę!

W życiu każdego komputera przychodzi taki czas, kiedy współpraca z nim staje się bardzo uciążliwa. Nasz pecet zwalnia, otwarcie prostego programu zajmuje wieczność, a nasza cierpliwość zostaje poddana próbie ognia.

Takiego stanu doświadczył chyba każdy. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Jest kilka możliwości.

Najbardziej pragmatyczni użytkownicy polecają - “wymień sprzęt na nowszy”. Raczej mało odkrywcze, poza tym wydaje się pójściem na łatwiznę. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na 5 rzeczy, które mogą nam pomóc w przyspieszeniu komputera.

Po pierwsze - zrób przegląd plików na dysku. Sprawdź, czy foldery które przechowujesz, są jeszcze w użyciu. Jeśli nie - pozbądź się ich. Zapewni to dodatkowe miejsce, a do tego odciąży pracę komputera.

Po drugie - odinstaluj niepotrzebne programy. System Windows jest wyposażony w narzędzia, które pozwalają na określenie, kiedy ostatnim razem używaliśmy danego programu - gry, narzędzia itp. Sprawdź, które z zainstalowanych aplikacji były przez długi czas nieużywane - i pozbądź się ich!

Po trzecie - wyczyść rejestr. W trakcie deinstalacji programów, niektóre pliki pozostają na dysku - tak jak na niedokładnie zmiecionej podłodze. Warto więc pozbyć się ich - w sieci jest dostępnych wiele programów, które oferują prosty interfejs i wydatnie upraszczają ten proces.

Po czwarte - defragmentacja dysku. To kolejny proces, który pomaga w uporządkowaniu pracy komputera oraz poprawia łatwość korzystania z niego. Znajdź w Menu Start program do defragmentacji dysków i pozwól mu posegregować pliki na twoim sprzęcie. Proces ten - zależnie od tego, jak duży bałagan jest na dysku, może zając od kilkunastu minut do godziny w trudnych przypadkach.

Po piąte - przeszukaj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania. Często nieświadomie nawet aktywujemy programy, które atakują system i wydatnie spowalniają bądź nawet uszkadzają komputer. Taki zabieg można powtórzyć od czasu do czasu, żeby upewnić się, że żadni niepożądani gości nie są obecni na naszym sprzęcie.

Te działania optymalizacyjne powinny pomóc i spowodować lepszą pracę naszej maszyny. Jeśli jednak zmiany nie są wystarczająco satysfakcjonujące, polecam udać się do specjalisty, który zajmie się kompleksową naprawą systemu - a często podpowie, jakie zmiany moglibyśmy wprowadzić, by jeszcze pełniej osiągnąć sukces i trwale poprawić sprawność naszego komputera - warto odwiedzić stronę ratownicyit.pl, gdzie dowiemy się więcej na ten temat.

Jeżeli natomiast obawiamy się, że taka naprawa i optymalizacja zajmie dużo czasu, przez co będziemy odcięci od świata - to należy te wątpliwości rozwiać. Specjaliści zajmują się takimi przypadkami na co dzień, przez co proces ten zajmuje naprawdę niewiele czasu.

Przyspieszanie Komputera - Ratownicy IT

Artykuł dostarczony przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie