Badania i testy przeprowadzone przez BMW wykazały, że w niektórych pojazdach istnieje możliwość wycieków glikolu z chłodnicy układu recyrkulacji spalin. Ryzyko pojawienia się usterki zaworu recyrkulacji spalin w silnikach wysokoprężnych, w jakie wyposażona jest część samochodów marki BMW, spowodowała że producent zorganizował akcję serwisową związku z ryzykiem wystąpienia awarii. Działanie EGR (skrót od Exhaust Gas Recirculation) opiera się o przekierowanie gazów wydechowych z powrotem do komór spalania. Wpływa to na zmniejszenie emisji tlenku azotu do atmosfery. Moduł EGR to jedna z części układu recyrkulacji spalin, a jego rolą jest dozowanie spalin do komór spalania.
Samochody, co do których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia wady fabrycznej, objęto akcją serwisową. Wedle wiarygodnych oszacowań na obszarze Polski taka usterka dotyczyć może maksymalnie niespełna 20.000 pojazdów. Kiedy moduł pęknie, pojawia się ryzyko wycieku glikolu. W gorącym środowisko EGR może dojść do żarzenia cząsteczek glikolu połączonego z osadami z sadzy. Mniej częsta komplikacja polegać może na nadtopienia plastikowej obudowy kolektora ssącego. Samozapłon to scenariusz hipotetycznie realny, ale przypisać należy mu niewielkie prawdopodobieństwo.
Na czym polega akcja serwisowa bmw - EGR jest sprawdzany pod kątem prawidłowości działania ewentualne usterki są dokładnie diagnozowane i dokumentowane. W przypadku uszkodzenia modułu, potrzebne części są wymieniane w autoryzowanym serwisie. Koszt diagnostyki i naprawy leży w całości po stronie producenta. Jeśli Akcja serwisowa bmw dotyczy sprawdzenia, czy układ recyrkulacji spalin działa prawidłowo i czy nie ma w nim usterek. Jeżeli moduł EGR jest uszkodzony, wadliwe komponenty są wymieniane na koszt producenta. Właściciel samochodu nie ponosi żadnych kosztów diagnostyki usterki i ewentualnej naprawy. Jeśli właściciel ma taką potrzebę a serwis dysponuje w danym czasie tą możliwością, istnieje opcja bezpłatnego wypożyczenia do użytkowania auta zastępczego.
Artykuł partnera.