Aktualizacja aplikacji bankowej: dlaczego nie należy tego lekceważyć?

Mariusz Siwko
15.01.2024

Jeśli od dłuższego czasu podczas logowania się do aplikacji bankowej widzisz komunikat o tym, że dostępna jest aktualizacja, a mimo to za każdym razem mechanicznie zamykasz okno, to wiedz, że takie zaniechanie jest proszeniem się o kłopoty. W naszym poradniku tłumaczymy, dlaczego należy od zaktualizować aplikację bankową od razu po pojawieniu się jej nowszej wersji.

Wyższy poziom zabezpieczeń

Najczęściej banki wprowadzają aktualizacje, które mają na celu usunięcie wszelkich luk w zabezpieczeniach aplikacji. Jest to wystarczający powód, aby nie ignorować komunikatu o dostępności aktualizacji – oczywiście jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie aktywów zgromadzonych na rachunku bankowym, oszczędnościowym czy podłączonym do konta głównego rachunku maklerskim.

Stabilniejsze działanie aplikacji

Aktualizacja aplikacji bankowej może również usuwać różne problemy z jej działaniem, jak np. zawieszanie się, losowe wylogowanie użytkownika czy niepoprawne wyświetlanie widoku ekranu. Jeśli Twoja aplikacja w ostatnim czasie nie działała idealnie, a pojawiła się jej aktualizacja, to warto ją jak najszybciej przeprowadzić.

Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa

W ramach aktualizacji bank mógł wprowadzić nowe funkcje zabezpieczające dostęp do konta, na przykład poprawione logowanie metodą biometryczną czy weryfikację dwuetapową. W grę wchodzą również inne zabezpieczenia przed utratą środków, jak konieczność zatwierdzania przelewu poza aplikacją (np. kodem przesłanym SMS-em).

Banki wciąż pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa świadczonych usług detalicznych, zwłaszcza na poziomie bankowości elektronicznej, stąd tak częste aktualizacje aplikacji mobilnych. Najlepiej jest od razu zaktualizować apkę i mieć z tym spokój – całość nie powinna zająć więcej niż 1-2 minuty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie