Chcesz kupić zewnętrzny dysk SSD? Zwróć uwagę na tych 6 cech

Krzysztof Jagielski
09.05.2016

Dyski SSD robią furorę i to nie tylko wśród osób naprawdę potrzebujących błyskawicznego zapisu i ekspresowego działania. Powoli wypierają one z rynku klasyczne dyski, bo ich ceny spadają, a niewątpliwe atuty zaczynają mieć coraz większe znaczenie dla większości użytkowników. Oczywiście komputery z wbudowanymi dyskami SSD są znacznie droższe, dlatego raczej decydujemy się na zakup dysku zewnętrznego. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Oto 6 kluczowych cech.

  1. Szybkość odczytu i zapisu – bez wątpienia najważniejsze zalety dysku SSD, które decydują o jego ogromnej przewadze nad klasycznym rozwiązaniem HDD. Komputery z systemowym dyskiem SSD startują błyskawicznie i są gotowe do pracy w praktycznie 2-3 sekundy od naciśnięcia włącznika. W przypadku dysku zewnętrznego zwróć uwagę na deklarowaną prędkość zapisu i odczytu. Optymalnie będzie wybrać dysk, który działa z prędkością 500 MB/s – ważne, aby posiadał bufor zapisu.
  2. Transfer – współczesne dyski SSD gwarantują przepustowość nawet 100-krotnie większą niż klasyczne dyski HDD. Nie liczy się jednak sam deklarowany transfer, ale także złącze, w jakie jest wyposażony dysk. Obecnie najlepiej jest wybrać model ze złączem SATA 3, które gwarantuje przepustowość na poziomie nawet 6Gbps.
  3. Jaka pamięć? - dyski SSD wykorzystują dwa rodzaje pamięci – MLC i SLC. Pierwszy z nich jest tańszy i pozwala na przechowywanie większej ilości danych w komórce pamięci, dlatego jest to rozwiązanie bardziej polecane. 
  4. Pojemność – oczywiście zależy od naszych potrzeb, ale warto wiedzieć, że im większa jest pojemność dysku, tym mniej de facto za nią płacimy. Lepiej jest więc od razu zainwestować w dysk o pojemności np. 256 GB, który kosztuje około 500 złotych niż kupować mały dysk 64GB, za który zapłacimy około 160-180 złotych. W przypadku laptopów z wbudowanym dyskiem SSD rzadko można liczyć na pojemność większą niż 128GB.
  5. Żywotność dysku – jest określana parametrem cykli zapisu i odczytu. Dobrej klasy dysk SSD powinien mieć możliwość wykonania nawet ponad 100 tysięcy takich operacji o pracować łącznie przez 1,5 miliona godzin. To w zupełności wystarczy, a nawet przewyższa potrzeby przeciętnego użytkownika, który traktuje dysk jako backup dla swoich danych.
  6. Producent – na pewno nie warto eksperymentować z dyskami nieznanych producentów, którzy deklarują niebotyczne osiągi swoich urządzeń za ułamek ceny. Pamiętaj, że dysk ma służyć do przechowywania ważnych dla Ciebie danych lub jako partycja systemowa, dlatego nie ma co łasić się na najtańsze rozwiązania. Polecani producenci to na pewno Toshiba, Transcend, Seagate, SanDisk czy specjalizująca się w dyskach firma Western Digital.

Czy warto kupić dysk SSD? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli zamierzasz wykorzystywać go okazjonalnie, to powiedzmy sobie szczerze – będzie to zwykły bajer i niekoniecznie odczujesz różnicę w stosunku do zwykłego dysku HDD, za którą przyszło Ci sporo dopłacić. Jeśli natomiast planujesz wykorzystać dysk do uruchamiania systemu Windows, to zakochasz się w technologii SSD.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie