Każda osoba korzystająca z różnego rodzaju ekranów, np. w smartfonie, powinna sobie zdawać sprawę ze szkodliwości światła niebieskiego. To ono m.in. powoduje trudności z zasypianiem i koncentracją, nie wspominając już o tym, że jest bardzo niezdrowe dla wzroku. Negatywne skutki codziennego wpatrywania się w monitory ogranicza filtr światła niebieskiego. Wyjaśniamy, na czym to dokładnie polega.
Filtr światła niebieskiego to funkcja stosowana w monitorach komputerowych, a przede wszystkim w wyświetlaczach urządzeń mobilnych, mająca na celu zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez ekrany cyfrowe.
Zapamiętaj:
Niebieskie światło, szczególnie to o długości fali bliskiej ultrafioletowi (około 380 nm do 500 nm), może mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu i jakość snu.
Filtr blokuje lub absorbuje części spektrum światła niebieskiego przed jego dotarciem do oczu użytkownika. Mogą to być zarówno filtry fizyczne (czyli nakładki na ekrany lub specjalne okulary z filtrami), jak i specjalne oprogramowanie dostępne w systemach operacyjnych lub aplikacjach, które zmienia paletę kolorów wyświetlanych na ekranie, ograniczając udział niebieskiego światła.
Dzięki funkcji filtra światła niebieskiego doświadczamy mniejszego zmęczenia oczu, poprawia się również nasz komfort snu – łatwiej zasypiamy i nie mamy tendencji do wybudzania. Warto wiedzieć, że światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego.
Skupimy się tutaj na filtrze w formie oprogramowania systemowego, który włącza się poprzez użycie odpowiedniego trybu – najczęściej będzie to tryb „Nocny” lub „Komfortowy dla oczu”. Większość urządzeń automatycznie uruchamia ten tryb po zapadnięciu zmroku oraz w ciemnych pomieszczeniach, co ma na celu ochronę wzroku użytkownika.