Acropolis Portae

Czym jest filtr światła niebieskiego?

Maciej Piwowski
04.06.2024

Każda osoba korzystająca z różnego rodzaju ekranów, np. w smartfonie, powinna sobie zdawać sprawę ze szkodliwości światła niebieskiego. To ono m.in. powoduje trudności z zasypianiem i koncentracją, nie wspominając już o tym, że jest bardzo niezdrowe dla wzroku. Negatywne skutki codziennego wpatrywania się w monitory ogranicza filtr światła niebieskiego. Wyjaśniamy, na czym to dokładnie polega.

Co trzeba wiedzieć o filtrze światła niebieskiego?

Filtr światła niebieskiego to funkcja stosowana w monitorach komputerowych, a przede wszystkim w wyświetlaczach urządzeń mobilnych, mająca na celu zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez ekrany cyfrowe.

Zapamiętaj:

Niebieskie światło, szczególnie to o długości fali bliskiej ultrafioletowi (około 380 nm do 500 nm), może mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu i jakość snu.

Jak działa filtr światła niebieskiego?

Filtr blokuje lub absorbuje części spektrum światła niebieskiego przed jego dotarciem do oczu użytkownika. Mogą to być zarówno filtry fizyczne (czyli nakładki na ekrany lub specjalne okulary z filtrami), jak i specjalne oprogramowanie dostępne w systemach operacyjnych lub aplikacjach, które zmienia paletę kolorów wyświetlanych na ekranie, ograniczając udział niebieskiego światła.

Korzyści z używania filtrów światła niebieskiego

Dzięki funkcji filtra światła niebieskiego doświadczamy mniejszego zmęczenia oczu, poprawia się również nasz komfort snu – łatwiej zasypiamy i nie mamy tendencji do wybudzania. Warto wiedzieć, że światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego.

Jak korzystać z filtra światła niebieskiego?

Skupimy się tutaj na filtrze w formie oprogramowania systemowego, który włącza się poprzez użycie odpowiedniego trybu – najczęściej będzie to tryb „Nocny” lub „Komfortowy dla oczu”. Większość urządzeń automatycznie uruchamia ten tryb po zapadnięciu zmroku oraz w ciemnych pomieszczeniach, co ma na celu ochronę wzroku użytkownika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie