Czym jest listwa przeciwprzepięciowa? Dlaczego warto ją kupić?

Maciej Piwowski
26.10.2020

Wyładowania atmosferyczne czy nagłe skoki napięcia w sieci, to bardzo poważny problem dla właścicieli różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Oba zjawiska mogą nawet doprowadzić do awarii sprzętu i takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Fakt, od tego jest ubezpieczenie, ale czy wiesz, że wielu ubezpieczycieli uzależnia wypłatę odszkodowania od tego, czy urządzenie było podłączone do prądu za pośrednictwem listwy przeciwprzepięciowej? Z naszego poradnika dowiesz się, co to właściwie jest i dlaczego warto taką listwę mieć.

Co to jest listwa przeciwprzepięciowa?

Listwa przeciwprzepięciowa, nazywana też antyprzepięciową, poza kilkoma gniazdami, do których można wpiąć urządzenia wymagające zasilania, posiada także różnego rodzaju zabezpieczenia. Ich zadaniem jest odcięcie zasilania w momencie wykrycia skoku napięcia w sieci. W ten sposób urządzenia są chronione przed uszkodzeniem, a pamiętajmy, że współcześnie produkowane sprzęty są też bardzo wrażliwe na jakość zasilania (szczególnie elektronika).

Czym jest przepięcie? To nic innego, jak krótkotrwały, gwałtowny skok napięcia w sieci, który może być efektem awarii (wina dystrybutora) lub silnego wyładowania atmosferycznego. Oczywiście trzeba pamiętać, że możliwości listwy są w tym zakresie ograniczone. Jeśli na przykład piorun uderzy bezpośrednio w budynek, to skok napięcia będzie tak szybki i znaczny, że zabezpieczenia w listwie nie wystarczą.

Czy warto kupić listwę antyprzepięciową?

Zakup listwy przeciwprzepięciowej nie jest kosztowny. Dobrą listwę z 5- czy 6-cioma gniazdami można dostać za około 30-40 złotych. Cena jest więc marginalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ta niepozorna rzecz może nas uchronić przed stratami idącymi w tysiące złotych.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, są ubezpieczyciele, którzy w OWU polisy majątkowej wyraźnie zaznaczają, iż wypłata odszkodowania za uszkodzony w wyniku przepięcia sprzęt zależy od tego, czy urządzenie było podłączone za pośrednictwem listwy antyprzepięciowej.

Listwa antyprzepięciowa powinna być traktowana w kategorii podstawowego elementu wyposażenia domu. Warto do niej podłączyć każde urządzenie elektryczne, zwłaszcza wrażliwe na skoki napięcia – mamy tutaj na myśli głównie elektronikę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.