Czym jest polityka uczciwego korzystania?

Marek Szydełko
13.08.2024

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje do innego kraju Unii Europejskiej i będziesz korzystać z Internetu w roamingu, to spodziewaj się otrzymania komunikatu od swojego operatora z informacją o stosowaniu przez niego polityki uczciwego korzystania (Fair Use Policy). Co to takiego? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Polityka uczciwego korzystania – o co w tym chodzi?

Fair Use Policy została wprowadzona przez Unię Europejską w celu zapobiegania nadmiarowemu korzystaniu z usług roamingowych. Przypomnijmy, że wcześniej na operatorach wymuszono zaakceptowanie zasady „Roam Like At Home”, czyli „Roaming jak w kraju”, zgodnie z którą użytkownik korzysta z usług telekomunikacyjnych w innych krajach UE na tych samych warunkach co w kraju macierzystym.

Wiele osób nadużywało tego prawa – zdarzały się przypadki, gdy np. ktoś korzystał z polskiej karty SIM pracując w Niemczech, ponieważ było to znacznie tańsze rozwiązanie, niż kupienie karty niemieckiego operatora.

Polityka uczciwego korzystania ma na celu zapobieganie takim nadużyciom.

Jak to wygląda w praktyce?

Głównym celem polityki uczciwego korzystania jest zapewnienie, że usługi roamingowe są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli do okresowych podróży zagranicznych. Polityka ta zapobiega stałemu korzystaniu z usług poza granicami kraju macierzystego.

Jeśli operator stwierdzi, że usługi roamingowe są wykorzystywane w sposób niezgodny z zasadą uczciwego korzystania, może naliczyć dodatkowe opłaty. Dodatkowo operatorzy ograniczają pakiety danych komórkowych do wykorzystania w innych krajach UE – po przekroczeniu limitu naliczana jest opłata zgodnie z cennikiem.

Na szczęście nie są to wysokie opłaty. Przykładowo: w sieciach Play czy T-Mobile za każdy 1 GB nadprogramowych danych komórkowych w roamingu trzeba zapłacić mniej niż 10 zł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie