Jeśli wyjeżdżasz na wakacje do innego kraju Unii Europejskiej i będziesz korzystać z Internetu w roamingu, to spodziewaj się otrzymania komunikatu od swojego operatora z informacją o stosowaniu przez niego polityki uczciwego korzystania (Fair Use Policy). Co to takiego? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.
Fair Use Policy została wprowadzona przez Unię Europejską w celu zapobiegania nadmiarowemu korzystaniu z usług roamingowych. Przypomnijmy, że wcześniej na operatorach wymuszono zaakceptowanie zasady „Roam Like At Home”, czyli „Roaming jak w kraju”, zgodnie z którą użytkownik korzysta z usług telekomunikacyjnych w innych krajach UE na tych samych warunkach co w kraju macierzystym.
Wiele osób nadużywało tego prawa – zdarzały się przypadki, gdy np. ktoś korzystał z polskiej karty SIM pracując w Niemczech, ponieważ było to znacznie tańsze rozwiązanie, niż kupienie karty niemieckiego operatora.
Polityka uczciwego korzystania ma na celu zapobieganie takim nadużyciom.
Głównym celem polityki uczciwego korzystania jest zapewnienie, że usługi roamingowe są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli do okresowych podróży zagranicznych. Polityka ta zapobiega stałemu korzystaniu z usług poza granicami kraju macierzystego.
Jeśli operator stwierdzi, że usługi roamingowe są wykorzystywane w sposób niezgodny z zasadą uczciwego korzystania, może naliczyć dodatkowe opłaty. Dodatkowo operatorzy ograniczają pakiety danych komórkowych do wykorzystania w innych krajach UE – po przekroczeniu limitu naliczana jest opłata zgodnie z cennikiem.
Na szczęście nie są to wysokie opłaty. Przykładowo: w sieciach Play czy T-Mobile za każdy 1 GB nadprogramowych danych komórkowych w roamingu trzeba zapłacić mniej niż 10 zł.