Dlaczego nie warto kupować smartfona z AliExpress? Ważne argumenty

Marek Szydełko
26.07.2019

Zakup telefonu na najpopularniejszej chińskiej platformie e-commerce jest niezwykle kuszący. Świetne ceny, z reguły znacznie niższe niż w Europie, ogromny wybór, gwarancja szybkiej dostawy, mnóstwo pozytywnych recenzji. Co może zatem pójść nie tak? Jak to w życiu bywa: wszystko. Decydując się na kupienie kosztownego smartfona na AliExpress zawsze ponosi się pewne ryzyko, z którego warto sobie zdawać sprawę. Sprawdź najważniejsze argumenty, które powinny Cię zniechęcić do zakupu telefonu na chińskim portalu.

Gwarancja

Kupując fabrycznie nowy telefon na AliExpress koniecznie trzeba sprawdzić, jak wygląda kwestia gwarancji. W większości przypadków jest ona ograniczona do 1 roku lub wręcz realizowana wyłącznie przez sprzedawcę (producenci nie uznają europejskiej gwarancji na sprzęt kupiony w Chinach). Co to oznacza w praktyce? Jeśli smartfon od razu się zepsuje, musisz go wysłać do sprzedawcy i liczyć, że ten naprawi go bez dodatkowych kosztów. To jednak oznacza brak możliwości korzystania z urządzenia przez co najmniej kilka tygodni.

Cło

Temat, który pojawia się zawsze przy okazji analizowania opłacalności zakupu droższego sprzętu na AliExpress. Owszem, są różne metody na uniknięcie zapłaty cła (np. wysłanie paczki jako tzw. „gift”), ale nie ma się co oszukiwać. Polscy celnicy nie są troglodytami i doskonale znają te wszystkie sztuczki.

Obecnie paczki przesyłane do Polski z Chin są standardowo prześwietlane i jeśli zadeklarowana wartość przedmiotu nie pokrywa się ze stanem faktycznym, cło jest praktycznie pewne. Z tego też powodu najwięksi sprzedawcy na AliExpress uruchamiają swoje centra dystrybucyjne w Europie.

Może nie działać w Polsce

Jest to oczywiście bardzo mało prawdopodobne, ale takie przypadki też się zdarzają. Czytając opis telefonu na AliExpress koniecznie sprawdź, czy smartfon obsługuje zakresy obowiązujące w Polsce, czyli: EGSM900, GSM900 i GSM1800. Jeśli nie, to dotrze do Ciebie bezużyteczna zabawka, z której nie da się nigdzie zadzwonić czy korzystać z Internetu.

Ryzyko oszustwa

AliExpress bardzo dba o swoją markę, stąd perfidne oszustwa na tym portalu zdarzają się coraz rzadziej. Nadal jednak nie można wykluczyć takiego ryzyka. Aby je zminimalizować, przed dokonaniem zakupu dokładnie zapoznaj się z recenzjami sprzedawcy – zwłaszcza tymi wystawionymi przez Polaków. Twoje obawy powinna wzbudzić ocena sklepu poniżej 4,5.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.