Dlaczego warto podłączyć kocioł grzewczy do domowej sieci Wi-Fi?

Antoni Kwapisz
16.02.2024

Współczesne kotły grzewcze, nie tylko te z najwyższej półki, coraz częściej są wyposażone w moduł Wi-Fi, co pozwala podłączyć je do domowej sieci. Wielu użytkowników tego nie robi, nie do końca zdając sobie sprawę z korzyści takiego rozwiązania. Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Zdalne sterowanie pracą kotła

W zależności od stopnia rozbudowania elektroniki i automatyki kotła, podłączenie urządzenia do sieci Wi-Fi pozwala sterować poszczególnymi funkcjami z poziomu smartfonu, z dowolnego miejsca – możemy np. zmieniać temperaturę zasilania i ciepłej wody użytkowej, włączać i wyłączać funkcję ogrzewania czy wymuszać szybkie podniesienie temperatury w budynku (np. przed powrotem z ferii zimowych).

Oszczędność energii

W niektórych kotłach podłączenie do sieci Wi-Fi umożliwia dostosowanie ustawień ogrzewania do własnego harmonogramu, np. z przerwą w godzinach, w których nikogo nie ma w domu, co może przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Monitorowanie i diagnostyka

Bardzo ważną korzyścią z podłączenia kotła do domowej sieci Wi-Fi jest zyskanie dostępu do danych diagnostycznych ii historii pracy urządzenia, co pozwala na lepsze zrozumienie charakterystyki jego pracy i znalezienie optymalnych ustawień – na przykład w celu ograniczenia liczby uruchomień kotła w ciągu dnia.

Monitorowanie zużycia energii

Większość kotłów z modułem Wi-Fi pozwala na zyskanie stałego wglądu w dane dotyczące zużycia energii, na przykład gazu ziemnego czy prądu. Robimy to z poziomu aplikacji producenta kotła, zyskując tym samym możliwość stałego kontrolowania kosztów ogrzewania i ich obniżenia poprzez np. zmianę ustawień kotła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie