Dlaczego warto ukryć swoich znajomych na Facebooku? To ważne dla Twojego i ich bezpieczeństwa!

Mateusz Nowak
14.06.2024

Ukrywanie listy znajomych na Facebooku może się wydawać grubą przesadą czy wręcz paranoją, natomiast uwierz, że jest to zalecana praktyka. W dobie powszechnego zagrożenia cyberprzestępczością warto minimalizować ryzyko, że np. oszust wejdzie w posiadanie wrażliwych danych na Twój temat. Korzyści z ukrycia listy znajomych na Facebooku omawiamy w naszym poradniku.

Ochrona przed phishingiem

Cyberprzestępcy często korzystają z informacji dostępnych na profilach społecznościowych, aby przeprowadzać ataki phishingowe. Jeśli Twoja lista znajomych jest publicznie dostępna, oszuści mogą próbować podszywać się pod Twoich znajomych, aby zdobyć Twoje zaufanie i wyłudzić od Ciebie wrażliwe informacje czy nawet pieniądze.

Oczywiście działa to także w drugą stronę: po przejęciu Twojego profilu oszust może się skontaktować ze znajomymi i np. wmówić im, że potrzebujesz pomocy finansowej, kradnąc w ten sposób pieniądze.

Zabezpieczenie przed kradzieżą tożsamości

Dzięki dostępowi do publicznej listy znajomych oszust może łatwo zebrać informacje potrzebne do stworzenia fałszywego profilu na nazwisko Twoje lub Twoich znajomych. Jest to bardzo częsta metoda, wykorzystywana m.in. przez oszustów łowiących ofiary na portalach randkowych.

Ochrona prywatności znajomych

Nie każdy z Twoich znajomych może życzyć sobie tego, aby informacje na jego temat były dostępne dla każdego, kto odwiedza Twój profil. Jeśli znajomi wyraź nie proszą Cię o ukrycie ich listy, to nie lekceważ tego apelu.

Pamiętaj, że publiczna lista znajomych to otwarta księga dla wszelkiej maści oszustów czy zwykłych internetowych trolli, którzy mogą znajdywać sobie ofiary i np. nękać je, wysyłać im wulgarne wiadomości, zaczepiać, podejmować próby kradzieży tożsamości itd.

Ukrycie listy znajomych jest więc przejawem wysokiej świadomości i odpowiedzialności w dobie powszechnego zagrożenia cyberprzestępczością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie