Dlaczego warto zainstalować aplikację mObywatel?

Jerzy Biernacki
10.08.2022

Aplikacja mObywatel to duże osiągnięcie polskiej administracji państwowej. I nie ma się z czego śmiać: pod względem stopnia cyfryzacji usług publicznych Polska jest jednym z europejskich liderów. Jeśli wciąż nie korzystasz z aplikacji mObywatel, to zachęcamy do jej zainstalowania (jest dostępna zarówno w Google Play, jak i App Store). Dlaczego warto? Oto najważniejsze argumenty.

Kluczowe dokumenty masz zawsze przy sobie

Aplikacja mObywatel daje dostęp do podstawowych dokumentów w formie cyfrowej – dowodu osobistego oraz prawa jazdy. Na tym jej funkcjonalność się nie kończy. Z poziomu aplikacji możesz także np. sprawdzić liczbę punktów karnych. Najważniejsze jest natomiast to, że dzięki mObywatelowi masz kluczowe składniki swojej tożsamości zawsze przy sobie, co może Ci się przydać w wielu sytuacjach.

Możesz na dobre rozstać się z noszeniem portfela

Jeśli już dziś denerwuje Cię noszenie wypchanego po brzegi, ciężkiego portfela, zwłaszcza w kieszeni marynarki, to czas najwyższy przejść na usługi cyfrowe. Jedną z nich jest właśnie mObywatel.

Co prawda dziś nie ma już konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy podczas jazdy samochodem czy tym bardziej noszenia ze sobą dowodu osobistego, ale jeśli nie lubisz wychodzić z domu bez tych dokumentów, to aplikacja na telefonie jest świetną alternatywą dla portfela.

Potwierdzisz swoją tożsamość gdziekolwiek jest to konieczne

Może się zdarzyć, że znajdziesz się w sytuacji, która wymaga potwierdzenia swojej tożsamości. Takim prozaicznym przykładem jest zakup startera SIM w kiosku – kartę trzeba zarejestrować, czego nie zrobisz bez dokumentu tożsamości. Inny przykład to chęć kupienia czegoś na raty czy zawarcia umowy z operatorem telefonii komórkowej.

Aplikacja może się przydać w kryzysowej sytuacji

Co prawda aplikacja mObywatel, a dokładnie znajdujące się w niej cyfrowe wersje dokumentów, jest honorowana wyłącznie w Polsce, ale w skrajnym przypadku nawet to może Ci uratować skórę. Wystarczy, że zgubisz portfel za granicą – dzięki aplikacji łatwo potwierdzisz swoją tożsamość na komisariacie, w konsulacie czy podczas kontroli drogowej (pamiętaj natomiast, że na podstawie dokumentów cyfrowych nie można ani przekroczyć granicy poza strefą Schengen, ani prowadzić samochodu poza granicami Polski).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.