Download a upload – na czym polega różnica?

Remigisz Szulc
24.05.2021

Wybierając ofertę Internetu, czy to mobilnego czy światłowodowego, zwykle zwracamy uwagę tylko na parametr download i konfrontujemy go z proponowaną ceną. Okazuje się jednak, że warto przeanalizować ofertę także pod kątem upload. Dlaczego? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Czym jest download?

Download to parametr określający maksymalną prędkość pobierania danych w ramach konkretnej usługi dostarczania Internetu. Od prędkości pobierania zależy m.in.:

  • szybkość ładowania się stron www,
  • szybkość pobierania plików na dysk komputera czy do pamięci urządzenia mobilnego,
  • jakość obrazu wyświetlanego podczas oglądania filmów online,
  • komfort grania w gry sieciowe.

Są to kluczowe kwestie dla wszystkich użytkowników Internetu, stąd nie dziwi, że większość osób zwraca uwagę tylko na download, niespecjalnie zaprzątając sobie głowę drugim parametrem podawanym przez dostawcę Internety, czyli upload.

Czym jest upload?

Upload to przeciwieństwo download. W tym przypadku chodzi o to, z jaką prędkością będziemy w stanie wysyłać dane podczas utrzymywania aktywnego połączenia z Internetem. Teoretycznie nie ma to aż takiego znaczenia, zwłaszcza dla osób, które są biernymi odbiorcami treści online, ale okazuje się, że szczególnie w dzisiejszych czasach upload może decydować o komforcie korzystania z sieci.

Dobrym przykładem będzie tutaj prowadzenie wideorozmów np. w ramach lekcji zdalnych czy odbywania spotkań z kontrahentami online. To właśnie upload ma wpływ na to, czy osoba po drugiej stronie ekranu będzie nas wyraźnie widzieć i słyszeć. Niski upload fatalnie odbija się na jakości połączenia, a w skrajnych przypadkach może nawet uniemożliwić takie spotkanie online.

Warto wiedzieć

Dostawca aplikacji Skype zaleca, aby minimalny upload podczas prowadzenia rozmowy wynosił 8 Mb/s. Dla Microsoft Teams jest to 2 Mb/s, a dla Zooma – 3 Mb/s.

Ponadto na parametr upload baczną uwagę powinny zwrócić osoby, które regularnie wysyłają duże ilości danych na zewnętrzny serwer, załączają duże pliki do wiadomości e-mail czy streamują lub tworzą treści na YouTube.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie