Drukarka wolno drukuje - co robić?

Jerzy Biernacki
19.11.2021

Użytkownicy drukarek stosunkowo często napotykają się na przeszkody ze strony urządzenia. Choć co poniektóre z nich dość łatwo można wyeliminować, problem może pojawić się w momencie, gdy drukarka przestaje spełniać swoją podstawową funkcję lub drukuje zbyt wolno. Gdzie leży główne źródło problemu i jak prawidłowo sobie z nim poradzić? Zobaczcie!

Dlaczego drukarka wolno drukuje?

Nie da się ukryć, że drukarka stanowi jedno z tych urządzeń, bez których wykonanie niektórych czynności nie byłoby po prostu możliwe. Niezależnie jednak czy wykorzystujecie ją w przestrzeni biurowej, czy na użytek domowy – nieprawidłowo działająca drukarka może przysporzyć użytkownikowi sporo stresu oraz irytacji. Przyczyny wolnego drukowania możemy doszukiwać się na wielu polach. Co więcej, nie podamy wam jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to zależne od różnorakich czynników. Niemniej często słyszymy, iż drukarka zbyt wolno drukuje, nie chce rozpocząć pracy lub nie odczytuje pożądanego pliku. Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Zresetuj drukarkę

Pierwszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zresetowanie urządzenia oraz dotychczasowych ustawień. Jak to zrobić prawidłowo? W zależności od rodzaju wykorzystywanej przez was drukarki może okazać się pomocna inna metoda. Jeżeli w drukarce znajduje się bateria, należy wyjąć ją i po odczekaniu co najmniej jednej minuty, ponownie włożyć do urządzenia. W przypadku innego typu urządzeń nie pozostanie wam nic innego, jak odłączyć kabel z gniazdka. Przed ponownym podłączeniem drukarki odczekajcie moment, dając jednocześnie urządzeniu czas na naprawę wszelkich usterek. W większości przypadków rozwiązanie to powinno pomóc!

Toner do drukarki Konica Minolta lub tonery HP znajdziecie na stronie internetowego sklepu Profibiuro.

Zainstaluj sterowniki

Jeżeli odłączenie i ponowne podłączenie drukarki nie przyniosło pożądanego efektu, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż problem leży gdzieś indziej… Co wtedy? Konieczne może okazać się odinstalowanie sterowników drukarki. Bez obaw – nie powinno to nieść ze sobą większych trudności! Wówczas wystarczy otworzyć menu urządzenia i odnaleźć tzw. menedżer urządzeń. To właśnie tam powinna znaleźć się funkcja pozwalająca na odinstalowanie i zainstalowanie urządzenia. Po usunięciu domyślnej drukarki należy wyszukać opcję zmiany sprzętu i ponownie zainstalować wybrane urządzenie. Gdy to rozwiązanie nie zadziała, sprawdźcie koniecznie, czy sterowniki zostały przez was już wcześniej zaktualizowane. Niekiedy takie małe błędy sprawiają, iż nasz sprzęt przestaje działać prawidłowo… 

Zmień ustawienia drukarki

Praca biurowa niekiedy nakłada na nas konieczność korzystania z nieco bardziej zaawansowanych ustawień drukarki. Co to tak naprawdę oznacza? Drukując na papierze o innej gramaturze, może się okazać, iż urządzenie przestanie działać tak, jak dotychczas. Jeżeli zatem w ostatnim czasie zmieniliście papier, a także i ustawienia drukowania – nie zapomnijcie przywrócić ich do dawnego stanu. Tuż po zmianie ustawień drukarki powinna ona drukować w prawidłowym tempie. Pamiętajcie bowiem, iż gramatura papieru ma w tym wypadku ogromne znaczenie, a nieodpowiednio ustawione parametry mogą skomplikować całą sprawę.

Wymień toner

Niezależnie od charakteru posiadanego przez was urządzenia wymiana tonera na nowy może niekiedy okazać się konieczna. Zajrzyjcie do środka urządzenia, by upewnić się, że toner Konica Minolta czy toner do drukarki HP nie wymaga natychmiastowej wymiany. Być może to właśnie brak wystarczającej ilości produktu przyczynił się do problemów z drukowaniem… Jedno jest pewne – należy wyeliminować każdą możliwą usterkę, jeszcze zanim zdecydujecie się na zakup nowego urządzenia! Wysokiej jakości tonery Konica Minolta czy tonery Canon pozwolą wam cieszyć się drukarką przez długi czas bez obawy o utratę żywotności. Warto również wyczyścić urządzenie wielofunkcyjne od wewnątrz i tym sposobem poprawić jego działanie!

Problemy z wolnym drukowaniem to nic przyjemnego. Sprawdźcie powyższe wskazówki i poprawcie jakość swojej pracy!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.