Filtr HEPA w odkurzaczu – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Magdalena Siwko
20.04.2016

Głównym celem odkurzacza jest zbieranie zanieczyszczeń, ale nie tylko tych widocznych na podłodze na pierwszy rzut oka, ale również znacznie mniejszych cząsteczek – to potrafią jednak tylko te modele, które zostały wyposażone w wysokosprawne filtry HEPA. Czym jest filtr HEPA, jakie są jego klasy i jak o niego dbać? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter) to wydajny filtr powietrza, który został opracowany w celu jego dezynfekcji, czyli zatrzymywania nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Filtry te są stosowane nie tylko w odkurzaczach, ale w laboratoriach do pracy w środowisku jałowym, w klimatyzatorach czy wentylacjach. Są one wykonane z płatów szkła spiekanego, które oddzielone jest aluminiowymi separatorami. Całość opakowana jest w plastikową ramkę, ale można spotkać też filtry HEPA w formie walca.

Skuteczność odkurzania z użyciem filtrów HEPA

Filtry HEPA są dzisiaj jednym z najbardziej zaawansowanych systemów filtracji stosowanych w odkurzaczach do użytku domowego. Są one montowane jako filtry wylotowe. Dzięki swojej wysokiej sprawności potrafią one zatrzymać te cząsteczki, które nie pozostały w worku odkurzacza czy też w pojemniku w przypadku odkurzaczy bezworkowych. W związku z tym usuwają z powietrza nie tylko drobinki kurzu, ale też bakterie, odchody roztoczy, pierwotniaki, pleśnie, a nawet dym i większość wirusów.

Klasy filtrów HEPA

Skuteczność filtrów HEPA powiązana jest z ich klasą. Jeszcze niedawno stosowano klasy oznaczane symbolami od H10 do H14, teraz jednak zmieniły się zasady ich oznaczania, dlatego też wyróżniamy następujące klasy filtrów HEPA:

  • H13 – zatrzymuje ≥ 99,95% zanieczyszczeń

  • H14 – zatrzymuje ≥ 99,995% zanieczyszczeń

Pozostałe modele filtrów od H10 do H12 zastąpiono grupą EPA, w której skuteczność filtracji prezentuje się następująco:

  • E10 – zatrzymuje ≥ 85% zanieczyszczeń

  • E11 – zatrzymuje ≥ 95% zanieczyszczeń

  • E12 – zatrzymuje ≥ 99,5% zanieczyszczeń

Dlatego też jeżeli szukasz najbardziej skutecznych odkurzaczy, w takim przypadku wybieraj modele wyposażone w filtry HEPA H13 oraz H14 – są one rekomendowane dla alergików.

Jak zadbać o filtr HEPA?

Przede wszystkim warto sprawdzić, jaki rodzaj filtra został zastosowany w odkurzaczu, ponieważ może być on zmywalny, czyli można wtedy myć go pod bieżącą wodą, ale również może być to filtr, którego nie należy narażać na kontakt z wilgocią, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie.

Filtry zmywalne powinno się czyścić raz na kilka miesięcy, ale zaleca się również ich wymianę raz na dwa lata. Z kolei filtry niezmywalne po demontażu można wytrzepać, ale nie jest to tak skuteczny zabieg – w związku z tym zaleca się ich wymianę raz na rok. Informacje o tym, jak obchodzić się z filtrem HEPA zamontowanym w odkurzaczu, można znaleźć w jego instrukcji obsługi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat filtrów HEPA, a także znaleźć dla siebie odkurzacz, który będzie mógł spełnić wszystkie twoje wymagania, pomoże ci w tym serwis internetowy Idealny Odkurzacz.
 

Materiał prasowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.