Gboard – przydatna aplikacja na Android i iOS

Mariusz Siwko
20.04.2023

Jeśli masz więcej niż 30 lat, to prawdopodobnie nigdy nie udało Ci się w 100% opanować sztuki szybkiego pisania na telefonie. Spokojnie, można sobie to ułatwić. Wystarczy zastąpić preinstalowaną klawiaturę w smartfonie tą dostarczaną wraz z darmową aplikacją Gboard prosto od Google. Aplikacja działa na telefonach z Androidem i iOS. Dlaczego warto ją przetestować?

Czym jest Gboard?

Gboard to aplikacja Google, która zastępuje fabryczną wirtualną klawiaturę dostarczaną wraz z urządzeniem. Każdy producent ma własne rozwiązanie, choć są i tacy, którzy od razu zapewniają użytkownikom narzędzie od Google.

Jakość wirtualnych klawiatur często pozostawia wiele do życzenia. Są nieintuicyjne, wymagają nauczenia się nowych skrótów, co dla osób przyzwyczajonych do pisania na fizycznej klawiaturze jest dość problematyczne.

Gboard wypada pod tym względem dużo lepiej, oferując również szereg przydatnych funkcji, na przykład:

  • Użycie kursora – wystarczy przytrzymać spację, aby na ekranie pojawił się kursor, którym możemy precyzyjnie wskazać miejsce w tekście wymagające poprawienia;
  • Szybki wybór znaku interpunkcyjnego – w Gboard wystarczy przytrzymać kropkę, aby rozwinęły się także inne znaki interpunkcyjne do wyboru;
  • Zminiaturyzowana wersja klawiatury – przydatna opcja dla osób, które mają małe dłonie, a chcą coś napisać tylko jedną ręką (obecnie mając problem z dosięgnięciem niektórych klawiszy).

Aplikacja Gboard jest całkowicie darmowa i po jej zainstalowaniu od razu zastępuje wirtualną klawiaturę dostarczoną przez producenta smartfonu. Można ją pobrać ze sklepu Google Play na urządzenia z Androidem i iOS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie