Internet stacjonarny – co musisz o nim wiedzieć?

Marek Szydełko
03.08.2021

Dostęp do Internetu stał się podstawową potrzebą większości ludzi. Nie każdy jednak ma możliwość skorzystania z najlepszej jakości połączenia, którą gwarantuje Internet stacjonarny. Jeśli wiesz, że możesz podłączyć się do takiego Internetu, to zawsze warto się na to zdecydować. W naszym poradniku krótko omawiamy najważniejsze informacje na temat Internetu stacjonarnego.

Czym jest Internet stacjonarny?

To nic innego, jak Internet, z którego możesz korzystać za pośrednictwem przewodu. Doprowadza się go do budynku lub konkretnego lokalu mieszkalnego, a następnie podłącza do modemu, który może też pełnić funkcję routera.

Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano wyłącznie przewody miedziane, które jednak sukcesywnie są wypierane przez technologię światłowodową. Światłowód to przewód wykonany z przezroczystego włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Umożliwia on przesyłanie danych za pomocą fali świetlnej (stąd też jego nazwa), gwarantując brak zakłóceń i tym samym najwyższą jakość sygnału.

Jakie są zalety Internetu stacjonarnego?

Najważniejszą z nich jest niezawodność. Przerwę w dostępie do Internetu może spowodować wyłącznie poważna awaria, na przykład mechaniczne uszkodzenie światłowodu, jednak takie sytuacje zdarzają się dość rzadko – a na pewno rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku Internetu mobilnego.

Kolejną zaletą jest bardzo wysoka prędkość przesyłania danych. Można się już spotkać z ofertami Internetu stacjonarnego z prędkością pobierania do 1 Gb/s, co już pozwala bez problemów oglądać treści w jakości 4K czy błyskawicznie pobierać bardzo duże pliki.

Poza tym Internet stacjonarny jest niewrażliwy na skrajne warunki pogodowe. Na jego działanie nie mają wpływu takie zjawiska, jak burze, zachmurzenie, śnieżyca etc.

Komu można polecić Internet stacjonarny?

Na pewno osobom, które oczekują niezawodnego działania Internetu, a mieszkają w miejscu, w którym trudno jest uzyskać satysfakcjonującą prędkość Internetu mobilnego. To idealny wybór dla osób korzystających z platform streamingowych, na przykład Netflixa, pobierających filmy z Internetu, a także grających online czy streamujących (np. youtuberzy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie