Izolacja zbiorników – jak ją wykonać?

Krzysztof Jagielski
23.04.2018

Współczesne zakłady przemysłowe czy też gospodarstwa rolne na każdym kroku dbają o odpowiednie przechowywanie wszelkich produkowanych substancji, używając do tego różnego rodzaju zbiorników. Warto wiedzieć, że na zachowanie odpowiednich właściwości przechowywanych substancji pozwala odpowiednia izolacja.

Zbiorniki w zakładach przemysłowych mogą występować w różnych rozmiarach i kształtach, jednak najistotniejszy jest przechowywany w nich materiał i jego właściwości. Izolacja zbiorników jest dopasowywana do rodzaju i temperatury przechowywanych substancji.

Do wykonania tradycyjnej izolacji zbiornika najczęściej wykorzystywane są takie materiały jak wełna szklana, mineralna lub ceramiczna, kauczuk syntetyczny bądź też otuliny PIR i PUR. Ogólne zalecenia izolacji wskazują na konieczność zastosowania sztywnych płyt wysokiej jakości (posiadają doskonałe właściwości termiczne i mechaniczne), jako dachów zbiorników. Ściany zbiorników potrzebują odpowiednich płyt o indywidualnie dobranej, zależnej od wielu parametrów gęstości. Są one zamocowywane i oblachowywane przy pomocy spawanych szpilek. Inną opcją, gwarantującą powstanie bezspoinowej i gładkiej powierzchni jest wykonanie powłoki przy pomocy natrysku. Ta coraz popularniejsza metoda pozwala utrzymać doskonałe parametry izolacyjne zbiorników wszystkich kształtów i rozmiarów, niezależnie od substancji, jakie zawierają w swoim wnętrzu. Metoda ta jest niezwykle skuteczna również w przypadku przechowywania chemikaliów czy ścieków, pozostawiając zbiorniki i przechowywane w nich substancje w doskonałym stanie, bez narażania ich na wpływ czynników zewnętrznych.

Niezależnie od rodzaju przedsiębiorstwa czy też jego wielkości, odpowiednie przechowywanie substancji (wody, paliwa, ścieków czy chemikaliów) jest rzeczą nadrzędną i stanowi jedno z podstawowych wymagań stawianych dzisiejszym firmom. Izolacja zbiorników musi być wykonana odpowiednio, z należytą dokładnością i przy użyciu adekwatnych do zawartości materiałów. Tylko to pozwoli na przechowywanie produktu w sposób kontrolowany, bez narażenia go na jakiekolwiek zanieczyszczenia, a przede wszystkim zapewni poczucie bezpieczeństwa osobom, które mają z nim na co dzień styczność.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie