Jak poprawnie ustawić antenę LTE?

Maciej Piwowski
09.02.2023

Internet mobilny to wciąż bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim osoby niemające dostępu do światłowodu. Internet LTE, a tym bardziej 5G, może zaspokoić potrzeby przeciętnego użytkownika domowego, jednak tylko pod warunkiem, że korzystamy z anteny zewnętrznej – niezbędnej zwłaszcza na terenach wiejskich. W tym poradniku podpowiadamy, jak ją poprawnie ustawić.

Znajdź nadajnik operatora

Pierwszym krokiem jest zorientowanie się, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik operatora telefonii komórkowej. Dodatkowo warto sprawdzić jego obciążenie, ponieważ może się okazać, że lepszym wyborem będzie skierowanie anteny na inny, oddalony, ale też rzadziej wykorzystywany nadajnik.

Mapę nadajników, tzw. BTS-ów, znajdziesz po wpisaniu takiego hasła w Google.

Skieruj antenę na wybrany nadajnik

Gdy masz już pewność, że dany nadajnik zapewni najlepszą prędkość i stabilność Internetu, to skieruj na niego swoją antenę LTE. Wcześniej jednak sprawdź, czy nadajnik obsługuje pasmo wspierane przez antenę (np. 1800 MHz). Zwykle najwyższej pasma gwarantują najlepszą przepustowość, ale też mają najmniejszy zasięg.

Wymuś łączenie się z konkretnym pasmem

Możesz zmusić antenę, aby „łapała” sygnał z wybranego BTS-a, a następnie wskazać routerowi, z którego pasma ma korzystać. Może to wymagać kilkudniowych testów, podczas których stwierdzisz, że np. najlepsze wyniki zapewnia pasmo 2100 MHz.

Wymuszenie wyboru pasma wymaga albo wejścia w ustawienia zaawansowane routera albo użycia zewnętrznego oprogramowania – znajdziesz je np. w sklepie Google Play.

Po ustawieniu anteny, wybraniu BTS-a i pasma, uważnie obserwuj jakość Internetu mobilnego i ewentualnie wprowadź modyfikacje. Sumienne podejście do sprawy powinno Ci zagwarantować stabilne połączenie i niezłe prędkości nawet na terenie wiejskim, w znacznej odległości od nadajnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.