Jak przechowywać telefon, z którego już nie korzystasz?

Maciej Piwowski
05.07.2024

Każdy z nas ma w domu jakieś stare telefony komórkowe czy smartfony. Żal je wyrzucić, nie są wiele warte, dlatego czekają na „lepsze czasy” – kiedyś mogą się jeszcze przydać. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie przechowywać telefonu z całkowicie rozładowaną baterią. Dlaczego? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Dlaczego nie należy przechowywać telefonu z rozładowaną baterią?

Przechowywanie telefonu z całkowicie rozładowaną baterią może doprowadzić do stanu głębokiego rozładowania, który jest bardzo niepożądany. W tym stanie bateria traci zdolność do przechowywania ładunku, co może spowodować, że urządzenie przestanie działać lub jego wydajność znacząco spadnie.

Z drugiej strony, długotrwałe przechowywanie telefonu z pełną baterią również nie jest zalecane. Może to prowadzić do trwałego zmniejszenia pojemności baterii, co negatywnie wpłynie na jej wydajność.

Jak zatem prawidłowo przechowywać nieużywany telefon?

Aby zachować baterię w dobrym stanie, najlepiej naładować telefon do około 50%, a następnie go wyłączyć. Tak przygotowane urządzenie można bezpiecznie schować do pudełka na wiele miesięcy. Połowicznie naładowana bateria jest odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym zjawiskiem głębokiego rozładowania.

Ponadto wyłączając telefon z częściowo naładowaną baterią jest szansa, że w krytycznej sytuacji, gdy urządzenie okaże się nagle potrzebne (np. z powodu awarii obecnego urządzenia), sprzęt nie zawiedzie i będzie od razu gotowy do pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie