Jak rozprowadzić skrętkę po mieszkaniu?

Andrzej Winnicki
21.07.2021

Skrętka, czyli kabel sieciowy, służy do rozprowadzania Internetu. Dzięki niej możemy podłączyć do sieci wszystkie urządzenia bez konieczności korzystania z zawodnego Wi-Fi. Jest to szczególnie ważne w tych pomieszczeniach, które są mocno oddalone od routera, np. na piętrze. Jak szybko i bez wielkiego wysiłku rozprowadzić skrętkę po mieszkaniu, gdy jest ono już wykończone? Wykorzystaj te wskazówki.

Najpierw wyznacz trasę

Dobry plan to podstawa sukcesu. Musisz wiedzieć, którędy najlepiej będzie poprowadzić skrętkę do poszczególnych pomieszczeń. Trasę rozpoczynamy od miejsca, w którym znajduje się router. Pamiętaj, że jeśli chcesz podłączyć kilka urządzeń do Internetu w jednym pomieszczeniu, to dla każdego z nich musisz przewidzieć osobną skrętkę. Sprawdź też, czy masz wystarczającą liczbę wtyków LAN w routerze – jeśli nie, to musisz zastosować switch z osobnym zasilaniem.

Wykorzystaj listwy przypodłogowe

Do tego przecież służą. Jeśli zapomniałeś o rozprowadzeniu sieci LAN w czasie remontu lub nie brałeś tego pod uwagę, to teraz możesz estetycznie doprowadzić skrętkę do poszczególnych pomieszczeń korzystając z listew przypodłogowych – znajdują się w nich specjalne korytka do prowadzenia przewodów.

Nie dopuść do załamania się skrętki

Skrętkę najlepiej jest rozprowadzać w dwie osoby. Jedna układa przewód w listwach, druga natomiast pilnuje, aby skrętka się nie załamała – mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia żył, a w efekcie do niskiej jakości połączenia internetowego lub nawet jego braku. Skrętki nie wolno naciągać, rozwijać byle jak ani po niej chodzić.

Zarób końcówki i gniazda

Będzie Ci do tego potrzebna specjalna zaciskarka, którą kupisz w każdym sklepie komputerowym lub nawet elektrycznym. Zaciskarka przyda się zarówno do zarobienia wtyku RJ-45, jaki i szybkiego zdjęcia izolacji. W docelowych miejscach zamontuj też gniazda internetowe (np. natynkowe), pamiętając o tym, aby zarabiać instalację zgodnie z jednym schematem - A lub B. Oba schematy łączenia kolorów żył znajdziesz w wyszukiwarce Google.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.