Jak włączyć tryb awaryjny w smartfonie?

Andrzej Winnicki
25.10.2021

Tryb awaryjny to ważna i przydatna funkcja, z której istnienia nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jeśli sam do tej pory nie wiedziałeś, że masz ją w swoim smartfonie, to czas nadrobić zaległości. Sprawdź, czym właściwie jest tryb awaryjny, do czego się przydaje oraz co najważniejsze – jak go włączyć?

Tryb awaryjny w smartfonie, czyli co?

Tryb awaryjny to funkcja, która umożliwia uruchomienie czystego systemu operacyjnego, bez żadnych aplikacji zewnętrznych. Działa to zarówno na Androidzie, jak na iOS. Dzięki temu można dużo łatwiej i szybciej ustalić, czy urządzenie funkcjonuje prawidłowo, a jeśli nie, to z jakiego powodu.

Przykładowo: jeśli po uruchomieniu trybu awaryjnego smartfon działa idealnie, bardzo szybko i bez zawieszania się, to wiesz już, że winę za pogorszenie jego parametrów ponosi jedna z aplikacji zewnętrznych. Nie musisz więc wysyłać telefonu do serwisu i tracić pieniędzy oraz czasu.

Kiedy warto uruchomić telefon w trybie awaryjnym?

Przejście w tryb awaryjny przydaje się zawsze wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z pracą telefonu na gruncie software’u, czyli:

  • wolne działanie telefonu,
  • zawieszanie się,
  • bardzo szybka utrata energii,
  • brak powiadomień z aplikacji,
  • brak reakcji na dotyk.

W takiej sytuacji uruchom tryb awaryjny i sprawdź, czy problem rzeczywiście tkwi w systemie operacyjnym telefonu.

Jak włączyć tryb awaryjny?

W przypadku smartfonu z systemem Android wystarczy wyłączyć telefon, następnie ponownie go włączyć, a w momencie, gdy pojawi się logo producenta należy jednocześnie nacisnąć przycisk zasilania oraz zmniejszania głośności. System od razu przejdzie w tryb awaryjny. W niektórych modelach możliwość uruchomienia tego trybu jest proponowana użytkownikowi na ekranie wyłączania telefonu.

Jeśli natomiast masz iPhone’a, to w celu przejścia w tryb awaryjny musisz wyłączyć telefon, następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk włączania i nie puszczając przycisku podłączyć smartfon do komputera za pośrednictwem kabla. Puść przycisk dopiero wtedy, gdy system przejdzie w tryb awaryjny.

Aby wyjść z trybu awaryjnego wystarczy wyłączyć telefon, a następnie włączyć go już normalnie, bez dodatkowych kombinacji przycisków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.