Jak zrobić znak wodny na zdjęciu: 3 sprawdzone metody

Krzysztof Jagielski
02.09.2022

Każde zdjęcie, które robisz, to nie tylko dzieło sztuki, ale także Twoja własność intelektualna. Tak jak każdy inny rodzaj własności, również ta intelektualna powinna być chroniona. Jednym z najlepszych sposobów na uchronienie zdjęć przed dostaniem się w niepowołane ręce jest znak wodny. Znak wodny to rzadko spotykany podpis cyfrowy, który zarówno chroni Twoje zdjęcia przed nieautoryzowanym użyciem, oraz służy jako rodzaj Twojego logo. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na temat tego, jak zrobić znak wodny na zdjęciu, nasz artykuł będzie bardzo pomocny. Opiszemy wiele sposobów, dzięki którym możesz oznaczyć swoje zdjęcia i zabezpieczyć je.  Nie traćmy więc czasu i przejdźmy do tematu.

1. Znak wodny na zdjęciu w GIMP

Prawdopodobnie słyszałeś o programie GIMP. Jest to niezwykle popularny, darmowy edytor zdjęć który zawiera wiele funkcji.  Zobaczmy, jak może Ci pomóc.  Po otwarciu obrazu, znajdź menu Narzędzia na górnym pasku narzędzi. Tam wybierz narzędzie Tekst. Kliknij na zdjęcie, po czym pojawi się pole edytora tekstu. Wpisz dowolny tekst, który chcesz umieścić na swoim znaku wodnym. Baw się rozmiarem, czcionką i ogólnym stylem swojego znaku wodnego, aby dopasować idealny wzór. Jeśli chcesz, aby Twój znak wodny był subtelny, zrób go półprzezroczystym. W tym celu spraw, aby nowa warstwa była widoczna na palecie warstw, a następnie po prostu przeciągnij suwak krycia, aż Twoje logo będzie wyglądało tak, jak chcesz. Na koniec przesuń znak wodny, aby umieścić go według swoich upodobań. Tak wygląda wstawianie znaków wodnych do zdjęć w programie GIMP.

2. Znak wodny na zdjęciu w Photoshop

Photoshop to podstawowy produkt, jeśli chodzi o oprogramowanie do edycji zdjęć. Wszechmocny i notorycznie skomplikowany - ten program wydaje się być zdolny do wszystkiego. Zobaczmy, jak dodać znak wodny do zdjęcia za jego pomocą. Gdy zdjęcie jest już otwarte w Photoshopie, utwórz nową warstwę. Następnie wybierz narzędzie Tekst i kliknij w dowolnym miejscu na zdjęciu. Wpisz swój tekst - swoje nazwisko lub nazwę studia - i wybierz dla niego styl. Możesz wybrać dowolny kolor, ale pamiętaj, że biały to niezmienny klasyk. Po raz kolejny przejdź do panelu Warstwy, aby zmniejszyć krycie swojego znaku wodnego i uzyskać bardziej wyrafinowany wygląd. Możesz przeciągnąć suwak lub wpisać wartość. Fajną rzeczą w Photoshopie jest to, że pozwala on przekształcić znak wodny w obiekt inteligentny, co oznacza, że nie musisz już tworzyć nowej warstwy i projektować swojego logo. Możesz po prostu nałożyć je na swoje zdjęcia jednym kliknięciem.

3. Wstaw logo do zdjęcia w MS Word

Stary dobry MS Word to program, który znają wszyscy użytkownicy systemu Windows. Z pewnością jest on bardziej kojarzony z przetwarzaniem tekstu, ale czy wiesz, że możesz go użyć również do tworzenia znaków wodnych dla zdjęć? Zobacz, jak możesz to zrobić. Po pierwsze, musisz posiadać gotowy projekt swojego znaku wodnego. Otwórz zdjęcie w MS Word, wstawiając je jako obrazek. Następnie wybierz narzędzie Kształty i narysuj mały prostokąt nad swoim zdjęciem. Wybierz opcję Bez zarysu dla swojego kształtu. Następnie kliknij kształt i wybierz funkcję Wypełnienie kształtu. Wybierz swoje logo i umieść je wewnątrz prostokąta. Możesz teraz dostosować rozmiar, położenie i przezroczystość swojego znaku wodnego - i gotowe!

I to wszystko - oto trzy łatwe sposoby jak możesz dodać znak wodny do zdjęć aby uchronić je przed nieuczciwymi złodziejami w Internecie. Na wypadek, jeśli interesują Cię inne opcje, możesz sprawdzić jak zrobić znak wodny na zdjęciu na inne, podobnie łatwe sposoby. A kiedy już znajdziesz idealne narzędzie, nie szczędź wysiłku, aby chronić swoją kreatywność i ciężką pracę. Dodatkowa wskazówka dla wszystkich - nie umieszczaj znaku wodnego zbyt blisko krawędzi zdjęcia. Zbyt łatwo będzie go przyciąć. Najlepiej umieść swoje logo na jakiejś szczegółowej powierzchni - w ten sposób nie da się go pozbyć. Teraz jesteś przygotowany - nie musisz martwić się, że Twoje zdjęcia zostaną skradzione.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.