Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie?

Jerzy Biernacki
15.07.2021

Większość z nas potrafi zrobić zrzut ekranu na komputerze, ale nie wszyscy wiedzą, jak wykonać tę czynność na smartfonie. Tymczasem screenshot może być bardzo przydatny w konkretnych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy chcemy udokumentować nieautoryzowaną transakcję płatniczą czy błąd na stronie sklepu internetowego, w którym próbowaliśmy zrobić zakupy. Dowiedz się zatem, jak zrobić zrzut ekranu na telefonie.

Smartfon z systemem Android

Wszystkie popularne telefony pracujące pod systemem Android oferują możliwość wykonania zrzutu ekranu – nie zawsze jednak w w dokładnie taki sam sposób. Kluczem jest użycie odpowiedniej kombinacji klawiszy, którą można bardzo łatwo zapamiętać. Sprawdź najpopularniejsze kombinacje i przetestuj, która z nich zadziała na Twoim telefonie.

  1. Przycisk „Home” + przycisk zasilania.
  2. Przycisk zmniejszania głośności + przycisk zasilania.
  3. Przycisk blokady ekranu + przycisk zmniejszania głośności.

Jeśli jakimś cudem żadna z tych kombinacji nie zadziałała, to możesz zrobić zrzut ekranu w sposób systemowy, czyli z poziomu menu. Znajdź opcję „Zrzut ekranu” (możesz wpisać tę frazę w polu wyszukiwania w menu) i kliknij w nią, a aktualny ekran zostanie zapisany.

Rada

Zrzutu ekranu szukaj w galerii zdjęć.

Smartfon Apple

Jeśli masz telefon z systemem iOS, czyli po prostu iPhone’a, to metoda robienia zrzutu ekranu zależy od generacji urządzenia. W starszych smartfonach Apple oraz w modelu SE zrzut robi się w sposób tradycyjny, czyli naciskając jednocześnie przycisk „Home” oraz przycisk zasilania. Zrzut zapisze się w galerii zdjęć lub w folderze „Zrzuty ekranu”.

W nowszych modelach iPhone’ów, wyposażonych w sensor rozpoznawania twarzy FaceID, zrzut ekranu wykonuje się przy pomocy przycisku zasilania oraz przycisku zwiększania głośności (naciśnij je jednocześnie).

Po wykonaniu tej kombinacji w lewym-dolnym rogu ekranu zobaczysz miniaturkę wykonanego screena, który możesz od razu udostępnić na zewnątrz, edytować lub po prostu usunąć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.