Jaką kamerę Wi-Fi do domowego monitoringu kupić?

Krzysztof Jagielski
23.05.2023

Kamery Wi-Fi cieszą się coraz większą popularnością. Do niedawna interesowały się nimi wyłącznie osoby szukające kamery wewnętrznej, jednak dziś na rynku znajdziemy zatrzęsienie modeli zewnętrznych, które idealnie sprawdzają się do budowy amatorskiej sieci domowego monitoringu. Wybierając kamerę Wi-Fi zwróć uwagę na kilka szczegółów.

Odporność na wilgoć i pył

Aby kamera Wi-Fi mogła być stosowana na zewnątrz budynku, musi oferować szczelność na poziomie minimum klasy IP 44. Optymalnym wyborem będzie jednak kamera w klasie IP 68, której obudowa gwarantuje ochronę przed wilgocią i pyłem nawet w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych.

Obsługiwane standardy Wi-Fi

Jeśli masz router z Wi-Fi 5 GHz, to zdecydowanie radzimy poszukać kamery obsługującej ten standard. Większość kamer wspiera jedynie Wi-Fi 2,4 GHz, co rodzi problemy w przypadku stosunkowo wolnego Internetu w miejscu montażu urządzenia. Wi-Fi 5 GHz zapewnia szybsze pobieranie i przede wszystkim wysyłanie danych.

Możliwość zastosowania połączenia kablowego

Dobrze będzie kupić kamerę Wi-Fi, która jednocześnie posiada gniazdo na wtyczkę LAN. Gdyby okazało się, że siła sygnału Wi-Fi w miejscu montażu jest zbyt słaba, to zawsze będzie możliwość zmiany koncepcji i doprowadzenia przewodu LAN.

Kąt widzenia

Im szerszy, tym większy obszar obejmie kamera, natomiast ucierpi na tym jakość i szczegółowość obrazu. Nie warto więc przesadzać z kątami widzenia. Lepiej jest zamontować kilka kamer Wi-Fi, które zapewnią dobry obraz nawet w nocy. Takim optymalnym wyborem do domowego monitoringu będzie kamera z kątami widzenia między około 90 a 110 stopni.

Stabilne działanie

Niestety, pod tym względem wszystkie kamery Wi-Fi wypadają znacznie gorzej niż kamery POE – wystarczy chwilowe zaburzenie działania Internetu bezprzewodowego, aby domowy monitoring okazał się praktycznie bezużyteczny. Stąd jeśli już koniecznie chcesz mieć kamery Wi-Fi, to przynajmniej zainwestuj w sprzęt z wyższej półki i wcześniej poczytaj prawdziwe opinie użytkowników – postaw na kamerę, która uchodzi za stabilną, niezawodną i przy tym spełnia omówione wcześniej kryteria.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie