Jaka prędkość Internetu jest wystarczająca dla domu?

Maciej Piwowski
17.01.2024

W pogoni za coraz wyższymi prędkościami łącza internetowego zapominamy, że w normalnych zastosowaniach domowych nie potrzebujemy zawrotnego tempa pobierania i wysyłania danych. Owszem, fajnie jest mieć łącze o prędkości np. 1 Gb/s, natomiast przeciętny użytkownik i tak nie wykorzysta jego potencjału. Dowiedz się zatem, jaka prędkość Internetu będzie wystarczająca dla Twojego domu.

Oglądanie filmów i seriali online

Aby móc korzystać z popularnych platform do streamingu wideo potrzebujesz łącza o prędkości minimum 5 Mb/s. Tyle wystarczy do oglądania materiałów w jakości HD. Jeśli jednak zależy Ci na uzyskaniu obrazu 4K, to potrzebne będzie łącze o stabilnej prędkości 25 Mb/s.

Przeglądanie stron www

Do przeglądania Internetu, w tym pracy zdalnej, wystarczy łącze o prędkości około 10 Mb/s. Nie zauważysz istotnej różnicy w porównaniu z wielokrotnie szybszym łączem.

Korzystanie z social mediów

Social media mają bardzo małe potrzeby w zakresie prędkości łącza. Do odświeżania tablicy i przeglądania postów wystarczy łącze 1 Mb/s.

Obsługa urządzeń Smart

W naszych domach jest coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci, co umożliwia sterowanie ich pracą z poziomu smartfonu. Warto zatem wiedzieć, że tutaj wystarczy tylko aktywne połączenie internetowe, które nie musi osiągać dużej prędkości. Do np. połączenia się z klimatyzacją, lodówką czy robotem kuchennym wystarczy łącze o prędkości np. zaledwie 1 Mb/s.

Dodajmy również, że parametry umożliwiające komfortowe korzystanie z sieci w domu zapewni nawet Internet mobilny czy radiowy. Jeśli więc pod Twoim adresem nie ma światłowodu, to nie jest to wcale wielki powód do zmartwień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie