Inżynieria wsteczna, zwana również odwrotną, to szereg działań prowadzących do odtworzenia (lub stworzenia od podstaw) dokumentacji technicznej dla obiektów istniejących w rzeczywistości. Najczęściej chodzi o stare obiekty, np. części maszyn i urządzeń wykorzystywanych w ubiegłym stuleciu, zabytkowe przedmioty codziennego użytku, obiekty muzealne i wiele innych. Inżynieria odwrotna znajduje zastosowania także wtedy, gdy chcemy poznać strukturę i sposób działania przedmiotu wyprodukowanego współcześnie, jeżeli producent pilnie strzeże informacji na jego temat.
W jaki sposób odbywa się odtwarzanie dokumentacji technicznej? Wszystko zaczyna się od procesu skanowania, w trakcie którego wykorzystuje się profesjonalne urządzenia pomiarowe. Oczywiście dopuszczalne jest stosowanie tradycyjnych metod pomiarowych, ale z całą pewnością nie są one wystarczające. Tylko profesjonalne skanery 3D pozwalają na pozyskanie precyzyjnych pomiarów dla różnych obiektów, niezależnie od ich przeznaczenia i stopnia skomplikowania budowy.
Dane pozyskane w procesie skanowania 3D importowane są do specjalistycznego programu, po czym następuje odbudowa geometrii powierzchni. Nie jest to proces automatyczny. Wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego zarówno skanowanie 3D jak i tworzenie modelu CAD należy powierzyć specjaliście (zobacz inżynieria odwrotna oferta).
Doświadczony zespół profesjonalistów w obszarze inżynierii odwrotnej, w zależności od specyfiki skanowanego obiektu oraz przeznaczenia projektu (do czego wykorzystywane będą gotowe modele?), może przygotować modele parametryczne, bryłowe lub powierzchniowe.
Model parametryczny wykorzystywany jest najczęściej w procesie tworzenia modeli CAD obiektów typowo mechanicznych. Jego cechą charakterystyczną jest to, że wszystkie powierzchnie są w pełni parametryczne, a model można edytować i dostosowywać do wymogów współczesności. Modele bryłowe odwzorowują zarówno ściany zewnętrzne obiektu, jak i jego wnętrze. Z kolei model powierzchniowy (nieparametryczny) skupia się na powierzchni obiektu i dokładnie ją odwzorowuje, wyłapuje wszelkie wady produkcyjne i niedoskonałości powierzchni. Oprócz tego istnieją obiekty, które posiadają część powierzchni parametrycznej, a jednocześnie zawierające powierzchnie swobodne. Do takich modeli można wykonać dokumentację 2D.
Inżynieria wsteczna pozwala na otrzymywanie danych CAD odzwierciedlających obiekty rzeczywiste, a następnie projektowanie detali pasujących do posiadanych komponentów. Również w istniejących detalach można wprowadzać zmiany. Wszystko to prowadzi do modernizacji procesu wytwarzania, a w efekcie oszczędności czasu i pieniędzy.
Artykuł partnera.