Pole elektromagnetyczne (PEM) jest generowane przez wszystkie urządzenia elektryczne w naszych domach, takie jak telewizory, suszarki czy odkurzacze. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, natomiast warto wiedzieć, jakie są dopuszczalne limity natężenia pola elektromagnetycznego. Szczegółowo określają to przepisy, zarówno krajowe, jak i europejskie, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Każdy kraj może wyznaczać własne limity dotyczące siły pola elektromagnetycznego. Większość państw bazuje jednak na wytycznych Międzynarodowej Komisji Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP).
ICNIRP określa limity na podstawie badań naukowych, które analizują krótkotrwałą ekspozycję na pola elektromagnetyczne i jej efekty biologiczne, takie jak nagrzewanie tkanek.
ICNIRP ustalił dopuszczalne poziomy PEM na 50 razy poniżej najniższego poziomu, przy którym wykazano wpływ na organizm człowieka. Dla osób zawodowo narażonych na silniejsze pola elektromagnetyczne, limit ten jest ustalony 10 razy poniżej poziomu, przy którym stwierdzono skutki biologiczne.
Rada Unii Europejskiej wydała Zalecenie 1999/519/EC, które rekomenduje przyjęcie wartości dopuszczalnych określonych przez ICNIRP. Zalecenie to jest stosowane w 21 krajach Europy, w tym w Niemczech, Norwegii i Szwecji, które dopuszczają natężenie pola elektromagnetycznego na poziomie 10 W/m².
W 2020 roku dostosowanie krajowych przepisów do zalecenia Rady zapowiedziała również Litwa.
W Polsce dopuszczalne poziomy pola elektromagnetycznego są tożsame z Zaleceniem Rady od 1 stycznia 2020 roku, co reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. poz. 2448).
Co ważne, przepisy te są stosowane również w odniesieniu do ustalania miejsc budowy chociażby masztów telefonii komórkowej. Innymi słowy: jeśli została wydana zgoda na postawienie takiego masztu, to okoliczni mieszkańcy nie muszą się obawiać negatywnych skutków generowania pola elektromagnetycznego na zdrowie swoje, jak i zwierząt domowych czy gospodarskich.