Jednorazowa karta wirtualna: jak to działa?

Maciej Piwowski
21.02.2024

Płatności internetowe są szybkie, wygodne i zwykle realizowane w czasie rzeczywistym, zwłaszcza gdy dokonujemy ich kartą. Z drugiej jednak strony wiele osób ma obawy przed udostępnianiem danych swojej karty np. na stronie sklepu online. Z myślą o osobach mocno dbających o swoje bezpieczeństwo powstała technologia jednorazowych kart wirtualnych, którą udostępniają banki czy popularne fintechy. Sprawdź, to właściwie działa.

Karta, którą zapłacisz tylko raz

Jak sama nazwa wskazuje, jednorazowa karta wirtualna nie ma fizycznej postaci i jest udostępniana wyłącznie w bankowości elektronicznej/aplikacji. Można ją wskazać do płatności np. na stronie internetowej jakiegoś sklepu czy systemu rezerwacji hoteli.

Wystarczy podać numer karty, datę ważności i kod CVV. Po zatwierdzeniu płatności karta jest automatycznie usuwana, a w jej miejsce pojawia się nowa, posiadająca zupełnie inne dane, którą będzie można wykorzystać przy okazji kolejnej płatności.

Dlaczego warto korzystać z takiej karty?

Podstawowym argumentem jest oczywiście bezpieczeństwo transakcji. Karty można użyć wyłącznie raz, dlatego nawet gdyby jej dane zostały przechwycone, to przestępca nic z nimi nie zrobi i powtórnie nie zapłaci tą samą kartą za zakupy etc.

Dla wielu osób ważną zaletą jest także to, że używając jednorazowej karty wirtualnej nie udostępniają swoich poufnych danych właścicielowi sklepu czy operatorowi systemu rezerwacyjnego. Może to być ważny argument w sytuacji, gdy zamówienie dotyczy np. jakichś intymnych przedmiotów, leków, kontrowersyjnych produktów itp.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie