Linux i Wolne Oprogramowanie są innowacyjne i nowoczesne

Antoni Kwapisz
20.08.2015

Wbrew opiniom niektórych krytyków Wolnego Oprogramowania Linux to nie jest kopia rozwiązań produktów komercyjnych. Sporo pomysłów zostało wręcz skopiowane z Linuksa, zaś sporo istniejących projektów było wręcz kamieniem milowym w informatyce. Nie wierzysz?

Kilka przykładów wielkich pomysłów Open Source:

- pulpit 3D: Compiz ze swoimi efektami pojawił się na długo przed Aero w Windows, zaś wybór efektów i małe wymagania sprzętowe powalają każde inne rozwiązanie tego typu z każdego innego systemu,

- LiveCD: w Linuksie uruchamianie systemu z płyty CD istnieje od lat, Windows czy MacOS X nie doczekał się tego w takim stopniu do dziś. O zastosowaniu systemów LiveCD można by napisać osobnych parę artykułów, stanowią one doskonałe narzędzia do odzyskiwania danych, gotowe i bezpieczne firewalle itp.

- serwisy Wiki, w tym Wikipedia: stron Wiki jest w tej chwili tysiące, zaś Wikipedia stanowi już ogromne bogactwo wiedzy narodów - to wszystko za darmo i na zasadach wolnych licencji,

- VNC: jest to kolejny ważny projekt pochodzący od użytkowników Wolnego Oprogramowania, pozwala na wygodną pracę na zdalnych pulpitach graficznych stając się już dawno standardem w takich zastosowaniach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.