LTE B20: o co cała afera?

Maciej Piwowski
16.04.2019

Osoby szukające nowego smartfona bardzo często zwracają uwagę na modele chińskich producentów, jak np. Xiaomi. Chińczycy dystansują europejską czy koreańską konkurencję stosunkiem ceny do jakości i funkcjonalności swoich produktów. Analizując opłacalność zakupu konkretnego modelu regularnie można się natknąć na informację, że telefon zza Wielkiego Muru może i jest fajny, ale nie ma LTE B20. Co to właściwie oznacza? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

LTE B20: co to jest?

LTE B20 to określenie pasma Internetu mobilnego LTE, które wynosi 800 MHz. Jest to o tyle istotna informacja, że w Polsce operatorzy telefonii komórkowych korzystają z kilku rodzajów pasm LTE:

  • B1
  • B3
  • B7
  • B20
  • B38

LTE B20 ma tę zaletę, że działa na niskiej częstotliwości, a więc gwarantuje najlepszy zasięg. Idealnie sprawdza się zatem na otwartych przestrzeniach oraz wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą odległością pomiędzy nadajnikiem a telefonem. W aglomeracjach nie ma to natomiast większego znaczenia, ponieważ na dobrze zurbanizowanych terenach operatorzy i tak korzystają z pasma LTE B3 lub B7.

Telefon bez LTE B20 to problem, ale tylko dla niektórych

Jeśli mieszkasz w dużym mieście i na co dzień nie dostrzegasz żadnych problemów z łącznością LTE, to śmiało możesz kupić chiński telefon nieobsługujący LTE B20. Na pewni nie zauważysz żadnej różnicy. Gorzej, gdy mieszkasz pod miastem lub często podróżujesz po kraju. W takiej sytuacji brak LTE B20 w telefonie może oznaczać gorszy zasięg Internetu, a tym samym niższe prędkości pobierania i wysyłania.

W skrajnych przypadkach może się nawet okazać, że telefon bez B20 w ogóle nie będzie łączyć się z siecią w standardzie LTE, tylko w 3G. Będzie to irytujące, bo jednak przyzwyczailiśmy się do znacznie wyższego komfortu korzystania z Internetu mobilnego. Zwróć zatem na to uwagę, jeśli wiesz, że na co dzień możesz potrzebować najlepszego zasięgu LTE. Smartfon bez B20 Ci go nie zapewni.

Podsumowując: smartfon z LTE B20 to bardzo dobry wybór dla osób, którym zależy na stałym dostępnie do Internetu mobilnego w standardzie LTE. Jeśli jednak mieszkasz w dużym mieście i rzadko z niego wyjeżdżasz, ta funkcja nie będzie Ci do niczego potrzebna.

Z kolei osoby mieszkające na terenach słabo zurbanizowanych powinny zainwestować w telefon obsługujący LTE B20, bo komfort korzystania z Internetu na takim urządzeniu będzie po prostu zdecydowanie wyższy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.