Magento jako płatforma sklepowa - wady i zalety

Marek Szydełko
08.12.2016

Meta desc: Magento jest bardzo rozbudowanym skryptem i oferuje mnóstwo możliwości dla właścicieli  W tym artykułu omówimy wady i zalety tego systemu.

Planując uruchomienie e-sklepu, często zastanawiamy się nad wyborem oprogramowania, które miałoby nam w tym pomóc. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi, które umożliwia posiadanie własnej strony komercyjnej jest Magento.

logo

Magento jest open-source oprogramowaniem e-sklepu, które działa na podstawie bazy danych MySQL i na języku programowania PHP, oraz jest wyposażone w elementy Zend Framework. Program stosuje programowanie obiektowe, architekturę Model-View-Controller (MVC). Do przechowywania danych, zastosowanie ma model entity–attribute–value (EAV). Oprogramowanie oferuje dwie główne platformy: Magento Community Edition i Magento Enterprise Edition.

Pierwsza jest otwartym oprogramowaniem do zarządzania treścią, wyposażonym w zestaw funkcji do dowolnego modyfikowania wspólnej podstawy programu. Magento Enterprise Edition posiada te same pliki podstawowe i jest płatną wersją. Pozwala na wykorzystanie większej liczby opcji i jest przeznaczone dla firm, które potrzebują wsparcia technicznego podczas instalacji, użytkowania lub konfiguracji.

Dlaczego “Tak”?

magento-02.jpg

 

Magento jest nie tylko jednym z najbardziej popularnych rozwiązań do tworzenia e-sklepów, ale również jednym z najbardziej rozbudowanych. Standardowa wersja oferuje bardzo dużo opcji dla administracji oraz sprzedaży. A uniwersalność tej płatformy jest powodem tego, że decyduje się na nią wiele osób.

Ogromna funkcjonalność sprawia, że ten CMS jest najczęściej używany do tworzenia rozbudowanych e-sklepów. Do jego zestawu są zawarte podstawowe funkcje (charakterystyczne dla wszystkich platform eCommerce), oraz dodatkowy do zarządzania produktami, system raportowania i analizy, oraz elastyczny system płatności. Dodatkowo Magento wspiera urządzenia przenośne, co w dzisiejszych czasach jest jedną z najważniejszych funkcji. Pozwala jednocześnie na prowadzenie kilku sklepów oraz zarządzanie nimi poprzez jeden panelu. Jedną z głównych zalet jest również architektura skryptu i możliwość skutecznego pozycjonowania strony.

Wszystkie wymienione powyżej zalety opisują funkcje darmowej wersji CMSa. Magento Enterprise Edition posiada znacznie większą liczbę dostępnych funkcji.

A co z wadami?

panel

 

Wysoką funkcjonalność skryptu jest powodem do wykorzystania mocnego serwera. W przypadku umieszczenia e-sklepu na serwerze o słabych parametrach, można napotkać na problemy z jego obsługa.

Inną niedogodnością jest zarządzanie sklepem na Magento. Obsługa oprogramowania nie jest zbyt przyjazna dla użytkownika, więc amatorzy z pewnością natrafią na trudności. Aby moc go samodzielne rozwijać, wymagana jest wiedza z zakresu tworzenia stron. Jeśli jesteś amatorem w dziedzinie projektowania stron, ale wybierasz Magento dla swojego sklepu, polecamy przejrzeć się do takiego rozwiązania jak gotowe szablony Magento.

* * *

Magento jest bardzo rozbudowanym skryptem i oferuje mnóstwo możliwości dla właścicieli e-sklepów, ale niestety odbija się to wydajnością i wymaganiami do serwera. Wybierając tą platformę trzeba się liczyć z tym, że do pracy z niej wymagane są wiedza i doświadczenie w zakresie programowania, oraz mocy serwer. W TemplateMonster można znaleźć wiele innych szablonów stron internetowych.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.