Mocno porysowany ekran tabletu: co robić?

Remigisz Szulc
09.01.2019

Rysy na ekranie intensywnie eksploatowanego tabletu czy smartfona to nic nowego. Wielu użytkowników zmaga się z tym problemem. Staje się on bardzo dokuczliwy w momencie, gdy zarysowania znacznie ograniczają funkcjonalność urządzenia. Jeśli tablet technicznie nadal jest w pełni sprawny, warto podjąć próbę „reanimowania” ekranu. Jak się za to zabrać? Oto kilka sposobów.

Refabrykacja

Ten sposób jest zdecydowanie najskuteczniejszy, ale też najdroższy. Wiele serwisów urządzeń mobilnych oferuje usługę refabrykacji ekranu, czyli odnowienia go do praktycznie pierwotnego stanu. Jak to możliwe? Tajemnica tkwi w wymianie samej szyby. Ekran pozostaje ten sam, co oczywiście znacząco obniża koszt całej operacji.

Ważne jest to, aby wymianę szyby zlecić fachowcom i nie robić tego samodzielnie. Potrzebny jest tutaj odpowiedni sprzęt oraz dokładność. W przeciwnym razie można uszkodzić wyświetlacz. Pod niefachowo wymienioną szybą notorycznie zbierają się też irytujące zabrudzenia.

Polerowanie domowym sposobem

W Internecie można znaleźć mnóstwo poradników, których autorzy zdradzają sposób na wypolerowanie zarysowanego ekranu w tablecie. Problem w tym, że tego typu metody są dość ryzykowne, a na dłuższą metę także zupełnie nieskuteczne.

Najpopularniejsza metoda polega na wypolerowaniu szybki papierami ściernymi o różnych grubościach, pastą polerską oraz wodą. Brzmi ryzykownie i tak też jest w rzeczywistości. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, by trwale uszkodzić wyświetlacz, co będzie skutkować koniecznością jego wymiany. Dlatego absolutnie nie polecamy tego sposobu.

W przypadku delikatnych zarysowań można spróbować polerki mleczkiem do czyszczenia ekranów. Cierpliwie nakładamy niewielką ilość mleczka, a następnie polerujemy miękką szmatką aż do uzyskania zadowalającego efektu. Niestety, rysy znikną tylko na moment – tak naprawdę zostaną tylko wypełnione środkiem chemicznym, dlatego po kilku dniach problem wróci.

Lepiej się przed tym zabezpieczyć

Nie ma lepszego sposobu na zarysowany ekran w tablecie niż niedopuszczenie do uszkodzenia wyświetlacza. W tym celu wystarczy stosować folię ochronną dobrej jakości (nie najtańszą!). Pomocne na pewno będzie także zainwestowanie w etui, które zabezpieczy ekran tabletu w trakcie przenoszenia go np. w torebce czy walizce.

Koniecznie trzeba też pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji tabletu. Nigdy nie używamy go brudnymi rękami, unikamy także surfowania po sieci podczas jedzenia. Ekran należy regularnie czyścić, stosując do tego specjalne środki i miękką szmatkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.