Nokia i Windows Phone przestaną istnieć

Piotr Kowalczyk
10.09.2014

We wrześniu 2013 roku gigant komputerowy Microsoft sfinalizował transakcję przejęcia działu mobilnego firmy Nokia. Obecnie w planach jest ostateczna likwidacja tej marki, a Microsoft chce jednocześnie zrezygnować z sygnowania swoich telefonów marką Windows Phone. Czeka nas rewolucja w branży nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych.

Najciekawsze przejęcie roku

Microsoft wielokrotnie przymierzało się do zakupu marki Nokia, a ostatecznie stało się to faktem we wrześniu 2013 roku. Transakcja kosztowała firmę Microsoft 7,17 mld dolarów1. Co prawda, przejęcie dotyczyło jedynie działu mobilnego, ale Microsoft jednocześnie zakupił za kwotę 2,17 mld dolarów patenty należące do firmy, zyskując prawo do produkcji telefonów marki Nokia (dane wg. tech.money.pl).

Ziścił się jeden z najciekawszych scenariuszy, o jakich mówiło się w branży elektroniki użytkowej - Microsoft kupił Nokię. Nie całą, oddział Urządzeń i Usług. Ale de facto, oznacza to przejęcie tego wszystkiego, co stanowiło o istnieniu Nokii na rynku. Równolegle prowadzono produkcję telefonów Windows Phone, pod patronatem firmy z Redmond.

Koniec Nokii?

Półoficjalnie2 w listopadzie 2014 roku, w nieco ponad rok po przejęciu przez Microsoft Nokii, koncern komputerowy potwierdził chęć wycofania kultowej marki z rynku smartfonów. Jest to związane z pierwotnie zawartą z Nokią umową. Fiński producent nie może bez końca godzić się na wykorzystywanie jego wizerunku w produkcji i sprzedaży smartfonów. Klientów czeka więc w najbliższej przyszłości zmiana w nazewnictwie telefonów.

Oznaczać to będzie wymazanie nazwy „Nokia” ze wszystkich materiałów marketingowych i promocyjnych Microsoftu, a także domen internetowych, profili w sieciach społecznościowych i nazw widniejących na samych telefonach. Już teraz powoli rozpoczęło się pozbycie Nokii z przestrzeni internetowej, a Microsoft podjęło realne kroki mające na celu wygaszenie marki i wprowadzenie na rynek nowej. Marka Nokia zostanie zamieniona na Lumia, czyli na nazwę wykorzystywaną już od dawna w parze z dawną marką. Obecnie właściciele telefonów komórkowych marki Nokia Lumia mogli zauważyć, że przy aktualizowaniu oprogramowania swojego smartfonu zmianom uległy nazwy - m.in. Nokia Selfie została zamieniona na Lumia Selfie, zaś Nokia Kreatywne Studio na Lumia Kreatywne Studio.

Koniec Windows Phone

Podobne plany jak w przypadku nazwy „Nokia” ma Microsoft w stosunku do swojego systemu operacyjnego „Windows Phone” dedykowanego dla telefonów nowej generacji. Sam producent i jego główny partnerzy zaczynają określać system ten po prostu jako „Windows” bez nazywania jego wersji mobilnej. Można spodziewać się, że smartfony będą wyposażone już niebawem w system „Windows”, bez dodatku „Phone”.

Schyłek kultowej marki

Użytkownicy telefonów Nokia często wyrażają zdanie, że są to telefony stabilne, wytrzymałe, niezawodne i funkcjonalne. Wycofanie z rynku marki Nokia wpłynąć może negatywnie na postrzeganie telefonów marki Lumia, która ją zastąpi, pomimo, że będą to te same smartfony. Argumentem przemawiającym za tym, że klienci kupują telefony „Nokia” jest często sentyment do marki i znajomość systemu do obsługi tych telefonów. Jeśli po zmianach zapowiadanych przez Microsoft klient nie znajdzie na półce z telefonami swojej ulubionej marki, może zacząć rozglądać się za zupełnie innym smartfonem, np. produkowanym przez Samsunga czy HTC.

1 http://technologie.gazeta.pl/internet/1,113841,14538129,Microsoft_kupil_Nokie_.html

2 http://www.spidersweb.pl/2014/10/microsoft-lumia-windows.html

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.