Polski Internet mobilny za granicą? Sprawdź, by nie dać się zaskoczyć wysokim rachunkiem

Krzysztof Jagielski
03.03.2021

Polscy operatorzy telefonii komórkowej mają w swojej ofercie bardzo atrakcyjne pakiety danych, dzięki czemu korzystanie z Internetu mobilnego w smartfonie jest dziś standardem i nie wiążę się z wysokimi kosztami. Co jednak w sytuacji, gdy planujemy wyjazd za granicę, na przykład na wakacje i chcemy tam nadal móc swobodnie surfować po sieci, nie uzależniając się od hotelowego Wi-Fi? Dobra informacja jest taka: raczej nie powinno być problemu z dalszym korzystaniem z pakietu przyznanego przez polskiego operatora. Zła: trzeba się bardzo pilnować. Po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Czy można wykorzystać pakiet Internetu za granicą?

Można, ale to też zależy od polityki prowadzonej przez danego operatora. Zasada jest taka: pakiet Internetu, z jakiego korzystamy w Polsce, może być częściowo wykorzystany także w innym kraju, ale  - i to bardzo ważne – należącym do Unii Europejskiej.

Czyli: wybierając się na wakacje na przykład o Hiszpanii, nie będzie problemu z tym, aby korzystać tam ze „swojego” Internetu w smartfonie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zaznaczamy natomiast, że każdy operator stosuje tutaj określone limity.

Nie jest niestety tak, że pakiet przyznany w Polsce może zostać wykorzystany w całości w innym kraju Unii Europejskiej. Zwykle jest to tylko jego część. Przykładowo: jeśli w ramach przyznanego pakietu mamy do dyspozycji 25 GB Internetu w kraju, to w innym państwie unijnym będziemy mogli „uszczknąć” z tej puli na przykład 5 GB.

Tak właśnie działa ten słynny darmowy roaming w Unii Europejskiej. Nie wszyscy o tym wiedzą, co powoduje później poważne problemy i konieczność opłacenia bardzo wysokiego rachunku za korzystanie z danych komórkowych za granicą. Pamiętajmy, że po przekroczeniu przyznanego pakietu, dalsze opłaty będą naliczane zgodnie z cennikiem operatora.

Ograniczenie czasu korzystania z pakietu

Dodatkowym problemem, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest fakt, iż polscy operatorzy narzucają limit czasu korzystania z darmowego pakietu danych w innym kraju unijnym. Chodzi tutaj o to, aby klienci, którzy na stałe mieszkają za granicą, nie wykorzystywali faktu, iż w Polsce usługi komórkowe są jednak tańsze.

Efekt? Darmowy pakiet danych w roamingu można wykorzystać na przykład tylko przez 30 dni w roku. Jeśli to za mało, to nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w kartę prepaid lokalnego operatora i korzystać z przyznanego przez niego pakietu danych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie