Pozycjonowanie - po pierwsze: śmiecimy

Antoni Kwapisz
11.09.2012

Tworzenie witryn ze śmieciami (mało wartościowe informacje), odpowiednio spreparowanych tekstów zamieszanych na wielu witrynach - to niestety nadal ( 2009r) skuteczne działania, pozwalające na osiągniecie dobrych wyników w Google.

Ostatnio przeglądałem kilkadziesiąt takich witryn zbudowanych na potrzeby firmy zajmującej się pozycjonowaniem, która znajduje się w pierwszej 10 wyników wyszukiwania dla słowa "pozycjonowanie". Jak najbardziej pod względem technicznym nie można im nic zarzucić - pozwalają osiągnąć zakładany cel.

Jeśli zaś chodzi o wytyczne Google dla webmasterów... cytuję:

  • Twórz strony z myślą o użytkownikach, a nie wyszukiwarkach.
  • Unikaj sztuczek mających na celu poprawienie rankingu w wyszukiwarkach.
  • Utwórz witrynę, która jest przydatna i zawiera wiele informacji

O żadnej z tych witryn nie można powiedzieć by była wartościowa dla użytkownika. Po przeczytaniu pierwszej zdobywasz wszystkie niezbędne informacje jakie chciała firma przedstawić. Pozostałe witryny to powtórzenie tego samego na tysiące sposobów.
Zgodnie też z wyżej cytowanymi wytycznymi Google, witryny te nie stosują się do nich. Dlaczego więc Google nie "ukaże" firmy swoim standardowymi karami: usunięcie z wyników lub obniżenie pozycji?

Do jednego z powodów można zaliczyć sprytne przygotowanie tych witryn :)

Niezależnie jednak od oceny Google w internecie pojawia się 20 witryn (albo i więcej) o bezużytecznych lub mało użytecznych informacjach. Rośnie w ten sposób wielki śmietnik w którym coraz trudniej znaleźć pożyteczne i interesujące nas wiadomości.

Tutaj chciałbym powrócić do często powtarzającego się pytania, dlaczego nasza firma nie jest w pierwszych wynikach na frazę "pozycjonowanie"?
Nie podejmujemy działań do osiągnięcia tych wyników z co najmniej jednego powodu, by osiągnąć wynik musielibyśmy stworzyć wiele witryn o niskiej użyteczności (dla użytkowników). Uważamy takie działania za zaśmiecanie internetu.

Pomimo , że popularne są hasła by nie śmiecić, mało kto odnosi je do wszystkich dziedzin życia. A na pewno znajduje ono zastosowanie w internecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.