Praca na 3 monitorach 27 cali

Antoni Kwapisz
21.08.2015

Spotkałem się z niekompetentnymi opiniami, iż praca na monitorze 27" (jednym) może "być niedobra", "być nieergonomiczna", etc, etc". Tak się rodzą opinie osób, które mało pracują przy komputerze :) :) Wracając do meritum. Po kilkuletniej pracy na monitorach 22" - zweryfikowałem swoje poglądy i po testach zmieniłem monitory na 27".

Karta graficzna

Radeon HD 5850 - > HD 6950

Niekompetencja producentów i ich przedstawicieli jest czymś tak powszechnym, że już się niemal do niej przyzwyczaiłem.  Jednak nie zmienia to faktu, że po raz kolejny zostałem oszukany. Przed zakupem karty konsultowałem jej możliwości z przedstawicielem Asus Polska (on z działem technicznym).  Zapewniono mnie , że karta HD5880 obsłuży bez problemu trzy monitory w pożądanej przeze mnie konfiguracji ( 2 x DVI, 1 x DisplayPort). Zakupiłem kartę (wówczas za ok. 1200 zł) i przystąpiłem do próby podłączenia monitorów.

Niestety nie zadziałało ! Po około miesiąca użerania się z producentem (żądałem wymiany karty na obsługującą 3 monitory - deklarując możliwość dopłaty),  sam w końcu znalazłem informację, że owszem karta może obsługiwać 3 monitory pod warunkiem , iż dokupię przejściówkę firmy Sapphire za ok. 480 zł.  No cóż - byłoby to totalną bzdurą z dwóch powodów. Po pierwsze taniej było kupić drugą kartę PCI Ex. i wstawić ją w drugi port na płycie (cena ok. 180 zł). Po drugie ani Sapphire ani Asus nie gwarantowali, że po zakupieniu przejściówki wszystko będzie działać jak oczekuję.

Po odrzuceniu reklamacji przez Asusa (bezpodstawnie) nie zostało mi nic innego niż zakup drugiej karty graficznej. Po kilku miesiącach zmieniłem obie karty na jedną - już prawidłowo obsługującą 3 monitory:  Asus HD 6950.

 

Monitory

Wbrew pozorom wybór monitorów nie był łatwy. Założeniem wynikającym z budżetu było by środkowy monitor - miał jak najlepszą jakość obrazu (grafika, etc). Monitory boczne w przeważającej mierze używane są do podglądu pewnych operacji, więc wystarczy by obraz był ostry :)

Pierwszy wybór : DELL U2711 - okazał się dużym błędem. Obraz na monitorze był bez zarzutu jednak rozdzielczość nie do zaakceptowania (2560 x 1440). Pierwszy problem to zmęczenie wzroku. Pracuje przy komputerze ok 10-14 godzin dziennie. Rozdzielczość 2560 x1440 powoduje, że wszystkie elementy na ekranie są małe. Wiem , że można zmienić ustawienia systemowe Windows - jednak nie jest to skuteczne rozwiązanie. Po pierwsze nie wszystkie elementy można skutecznie powiększyć, po drugie po powiększeniu - wiele elementów , aplikacji, etc - „rozjeżdża" się na ekranie.

Drugą , mniej uciążliwą niedogodnością, było przechodzenie kursorem między ekranami. Ponieważ dwa pozostałe dysponowały mniejszą rozdzielczością (1920x1080) - należało na odpowiedniej wysokości ekranu przechodzić kursorem myszy na sąsiednie ekrany.

Jednak mimo wszystko kluczowym elementem decyzji o zmianie monitora było zmęczenie wzroku. Udało mi się kupić starszy model Della 2709U (ok. 2100 zł) o rozdzielczości 1920 x1200. Pomimo wad technologii zastosowanej w tym modelu (do największej zaliczam nagrzewanie się monitora) - okazał się najtrafniejszym wyborem. Rozdzielczość 1920 x1200 jest idealną rozdzielczością do pracy. Przy rozdzielczości 1920 x1080 wydaje się, że tracimy niewiele w stosunku do wysokości wyświetlanego obrazu. Ale tylko tak się wydaje - każdy kto pracował na wysokości ekranu 1200 pikseli - już nie chce do innej wracać. Niestety nie udało mi się dostać dwóch kolejnych sztuk tego monitora (ani żadnego innego o rozdzielczości 1920 x 1200), zmuszony zostałem do zakupu modeli z rozdzielczością 1920 x 1080.

Następne (w kolejności testowania) wybrane przez ze mnie monitory:

 • LG 27" wide M2780D (ok. 1500 zł, w dniu zakupu)
 • Asus 27" VK 278Q (ok. 1700 zł, w dniu zakupu)
 • Fujitsu 27" SL27T-1 (ok. 1100 zł, w dniu zakupu)
 • Benq 27" (ok. 1000 zł, w dniu zakupu)

LG 27" wide M2780D i problem z montażem.
Obraz monitora na znośnym poziomie. Problemem był bardzo słaby pilot (czułość) oraz fakt że po wyłączeniu komputera nie przechodził w stan uśpienia (denerwujące). Jednak podczas ustawiania monitora okazało się że jest jeszcze jeden problem: otóż idealną pozycją do pracy dla mnie jest sytuacja gdy dolna krawędź ekranu monitora jest jak najbliżej biurka. A monitor LG ma stosunkowo wysoką listwę dolną:

W pozostałych monitorach nie ma problemu , np. Dell:

W normalnym przypadku nie miało by to znaczenia, jednak w omawiany i pożądanym przeze mnie ustawieniu monitor LG miał o ok. 2 cm za wysoką krawędź. Bez szczególnego żalu pożegnałem się wiec z LG i zakupiłem Monitor Asus 27" VK 278Q.

Asus 27" VK 278Q - problemy z Display Port
Pomyślałem, że skoro kupuje kolejny monitor to warto był miał on kilka pożądanych cech: podłączenie przez display port oraz kamerę internetową. Znalazłem monitor o tych cechach Asus 27" VK 278Q - i bardzo się zawiodłem :). Jakość obrazu na akceptowalnym poziomie, jednak już na początku dały znać o sobie problemy z DL (display port). Wystarczyło wyłączyć na monitorze przycisk czuwania (gdy był podłączony do DL) by jego uruchomienie było już niemal niemożliwe. Aby monitor ponownie zadziałał - należy podłączyć go przez kabel D- sub. Po włączeniu na tym kablu (też nie uruchomi się od razu) trzeba próbować w menu przestawić na DL i monitor zadziała ponownie na  porcie DL. Nie wiem czy problem dotyczy całej serii, czy też tylko mojej sztuki, ale na tyle mi doskwierał , że przeniosłem monitor do biura ( bardzo łatwo było niechcący wyłączyć monitor bo wszystkie klawisze do sterowania OSD są pod spodem monitora).

Jeszcze kilka słów o kamerze internetowej zamontowanej w tym modelu. Podczas używania uśpienia (zamiast polecenia wyłącz komputer) - po ponownym uruchomieniu kamera nie była widoczna w systemie Windows 7. Kolejnym problemem jest kąt pod jakim możemy ustawić kamerę. Jeśli monitor występuje jako jeden ze skrajnych (po lewej lub po prawej) to ergonomia pracy wymaga ustawiania monitora pod określonym katem względem monitora środkowego. Kamera wówczas nie obejmuje osoby stojącej przed monitorem. Regulacja poziomie rozwiązała by ten problem, niestety dysponujemy tylko regulacją w pionie (góra , dół). A więc bez żalu zmieniamy monitor na BenQ GL2750H .... i podłączam poprzednią kamerę internetową :)

BenQ GL2750H - przeciętny monitor
BenQ na pierwszy rzut oka wydaje się mieć gorszą jakość obrazu (oraz przejścia tonalne) od wspomnianego wyżej Asus-a. Generalnie niczym się nie wyróżnia - bezproblemowe podłączenie.

Fujitsu 27" SL27T-1 - problemy ze skalowaniem obrazu przez D-SUB
Monitor podobnie jak wyżej opisany BenQ o niezbyt wysokiej jakości obrazu. Ponieważ w dniu podłączenia nie dysponowałem kablem HDMI - DVI postanowiłem go podłączyć przez kabel D-SUB + przejściówka na DVI do karty graficznej. Z doświadczenia wiem, że przy tej klasie monitora nie ma to wpływu na jakość obrazu. Jednak pojawił się problem obraz był wyświetlany nie na pełnej powierzchni monitora. Zmiany w konfiguracji sterowników karty graficznej sprawdzały się tylko chwilowo - po restarcie zdarzało się , że obraz ponownie był zeskalowany i nie wyświetlany na całej powierzchni ekranu. Nie pozostało mi nic innego jak zakup kabla HDMI - DVI. Po podłączeniu przez ten kabel problem zniknął.
Inną zauważalną wadą Fujitsu jest to że raz na kilka miesięcy monitor gubi ustawienia - wygląda jakby miał rozdzielczość  480 x320 pikseli i 8 bitów, po wyłączeniu i włączeniu ponownie monitora problem znika.

Ostateczna konfiguracja (na dzień pisania artykułu):

Monitory są oparte na jednym wspólnym ramieniu, opisanym tutaj: Praca na kilku monitorach w systemach Windows

Podłączenie:

 • Dell - display port do display port
 • BenQ - DVI do DVI
 • Fujitsu - wyjście HDMI do DVI w karcie

Podsumowując - o czym należy pamiętać planując zakup 3 monitorów:

 • Karta graficzna musi obsługiwać 3 monitory (lub wstawiamy 2 karty graficzne - wówczas płyta główna z dwoma portami na karty)
 • Wyjścia z karty graficznej muszą być kompatybilne w wyjściami jakie będą posiadać monitory
  tu uwagi:
  1. niektóre karty mają dwa wyjścia DVI i np. trzy Display Port - wówczas 2 monitory muszą posiadać DVI (lub HDMI) i jeden z nich Display Port
  2. Niektóre karty graficzne po podłączeniu monitora do DL wyłączają jeden z portów DVI (HD 5850), więc nie jest gwarancją , iż zadziałają więcej niż dwa monitory, to że karta ma dużo portów)
 • Zalecam zakup 3 identycznych modeli
 • Lepiej się pracuje jak wszystkie monitory mają tę samą rozdzielczość
 • Monitory powinny mieć jak najwęższą ramkę
 • Sterowanie do monitorów powinno być na przednim panelu (zwłaszcza gdy planujemy niskie osadzenia monitorów np. na zewnętrznym ramieniu)
  Co prawda często nie zmieniam parametrów z poziomu OSB jednak czasem jest taka potrzeba. W monitorze Della przyciski do OSD są umieszczone na przedniej ramce monitora- czyli idealnie:

Podobnie jest w monitorze Fujitsu:

Natomiast by sterować OSD w monitorze Benq - muszę go przesuwać (uciążliwe), ponieważ sterowanie jest na prawym boku. Oczywiście rozwiązaniem jest przestawienie go - Fujitsu ląduje na jego miejsc a on na miejsce Fujitsu. Wówczas mam swobodny dostęp do menu - ale komu by się chciało to wszystko rozłączać i rozkręcać .... :)

Podobnie - bardzo niewygodne było przyciski do OSD osadzone w ASUSie - pod dolną krawędzi monitora. Ze względu na to, że monitory mam tuż nad blatem - był problem z wciśnięciem w tę szczelinę (miedzy blatem a monitorem) palców, nie wspominając o precyzji sterowania w takiej pozycji.
Osób, które będą miały monitory wyżej osadzone od blatu nie dotyczy ten problem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.