Router do LTE: jaki wybrać, żeby nie żałować?

Mariusz Siwko
15.03.2021

Oferta routerów LTE jest – pisząc eufemistycznie – dość skromna. To zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż nadal zdecydowana większość polskich gospodarstw domowych nie ma szans na korzystanie ze światłowodu. Internet LTE, choć daleki od ideału, stanowi już sensowną alternatywę dla ofert radiowych i kablowych niższej kategorii (jak ADSL). Do komfortowego korzystania z takiego Internetu przydałby się natomiast odpowiedni router LTE. Wybór jest mocno ograniczony, ale i tak nie warto kupować pierwszego-lepszego urządzenia. Podpowiadamy, na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę.

Wejście na kartę SIM

Posiadają je tylko te routery, które jednocześnie mogą pełnić funkcję modemu. Jest to bez wątpienia bardzo komfortowe rozwiązanie, znacznie ułatwiające skonfigurowanie Internetu w domu czy w biurze. W praktyce wystarczy tylko umieścić kartę SIM w przygotowanym porcie i uruchomić urządzenie. Można oczywiście kupić router i modem osobno, ale w takiej sytuacji trzeba koniecznie upewnić się, że istnieje możliwość bezproblemowego podłączenia modemu do routera przez port USB.

Wyjścia antenowe

Nawet jeśli na tym etapie nie przewidujesz korzystania z anteny zewnętrznej, to uwierz – prędzej czy później będziesz chciał się na to zdecydować. Antena znacząco poprawia jakość sygnału sieci LTE, co wpływa na stabilność połączenia oraz uzyskiwane prędkości – zwłaszcza pobierania. Nawet antena niskiej jakości pozwala przyspieszyć Internet, dlatego warto od razu zainwestować w taki router, który posiada wyjścia antenowe.

Agregacja pasm

Jest to bardzo przydatna funkcja, w którą powinien być wyposażony każdy nowoczesny router LTE – a niestety nadal nie jest to normą. Agregacja pasm polega na tym, że router może automatycznie przełączać się na to pasmo, które zagwarantuje najlepszą jakość sygnału LTE – np. 1800 MHz, 2600 MHz itd. Lepsze modele routerów umożliwiają użytkownikowi ręczne wskazanie preferowanego pasma z poziomu oprogramowania systemowego.

Zdecydowanie warto zainwestować w router z agregacją pasm, ponieważ niestety BTS-y operatorów telefonii komórkowych są dziś skrajnie przeciążone i nikt nie może zagwarantować, że dane pasmo, które dziś pracuje stabilnie, jutro nadal pozwoli nam komfortowo korzystać z Internetu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie