Gdy sprawdzasz mapę zasięgu Internetu pod Twoim adresem, to możesz się spotkań z rozróżnieniem na zasięg rzeczywisty i teoretyczny. Wiele osób nie wie, co przez to rozumieć i ma trudności z wybraniem odpowiedniej usługi. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.
Zasięg teoretyczny to wartość maksymalna prędkości pobierania danych (download) podawana przez dostawcę usługi internetowej. Jest to wynik testów przeprowadzonych w idealnych warunkach, które w praktyce są niemożliwe do powtórzenia.
Oznacza to, że jeśli np. zasięg teoretyczny wynosi do 100 Mb/s, to w idealnych warunkach uda Ci się uzyskać taką prędkość pobierania. W rzeczywistości będzie ona jednak znacznie mniejsza.
Zasięg teoretyczny najczęściej jest podawany przez dostawców Internetu radiowego i mobilnego.
Zasięg rzeczywisty to z kolei taka prędkość Internetu, jaką użytkownik uzyskuje w realnych warunkach. Jest to wartość gwarantowana przez dostawcę usługi (oczywiście z dopuszczalnymi, niewielkimi wahaniami), który sprawdził ją po uwzględnieniu m.in. przeszkód naturalnych i możliwości infrastruktury sieciowej.
Jeśli wybierasz usługę dostępu do Internetu o rzeczywistym zasięgu 1 Gb/s, to możesz wymagać od dostawcy, aby prędkość pobierania na co dzień nie spadała poniżej około 900 Mb/s.
Zasięg rzeczywisty jest parametrem praktycznie zarezerwowanym dla technologii światłowodowej.