Serwis Mapa Kodów – mapakodow.pl

Marta Szydełko
22.05.2018

Od ponad 40 lat w Polsce funkcjonuje system kodów pocztowych. Obecnie kod pocztowy jest najważniejszym elementem adresu; nawet przy zniekształconej nazwie miejscowości, prawidłowo zapisany kod pocztowy zapewnia dostarczenie przesyłki we właściwe miejsce. Kody pocztowe są ważne także i dlatego, że wiele miejscowości w Polsce, znajdujących się w różnych województwach, nosi tę samą nazwę.

W czasach komputeryzacji, Internetu i bankowości elektronicznej musimy pamiętać wiele kombinacji cyfr (kody PIN, hasła dostępu, loginy, itp.). Nierzadko nie jesteśmy w stanie pamiętać kodu pocztowego własnego miejsca zamieszkania, nie mówiąc o adresach rodziny, znajomych czy firmy, w której pracujemy.

Jak wielkie trudności może sprawić brak kodu lub podanie kodu niewłaściwego, można sobie wyobrazić, jeżeli w Polsce jest niemal trzydzieści miejscowości o nazwie Borek. Przesyłka bez kodu może krążyć po kraju nawet kilka tygodni, podczas których pracownicy poszczególnych urzędów pocztowych będą odsyłać ją do kolejnych. Z kolei jeśli nie będzie kodu przy nazwie miasta np. Bytom, przesyłka w pierwszej kolejności trafi do Bytomia na Górnym Śląsku, jako bardziej znanego, podczas gdy adresat znajduje się w Bytomiu nad Odrą.

Z myślą o użytkownikach, którzy często korzystają z adresów pocztowych, powstał serwis mapakodow.pl. Korzystanie z niego eliminuje konieczność poszukiwania kodu do każdej przesyłki osobno, co w praktyce pozwala znacznie zaoszczędzić czas i przyspieszyć przygotowanie przesyłki do ekspedycji.

Kod można ustalić na kilka sposobów. Pierwszy to mapa interaktywna, gdzie wystarczy kliknąć w żądaną miejscowość, a nad mapą pojawi się adres z kodem pocztowym. Mapę można kilkakrotnie powiększyć, dzięki czemu możliwe jest dokładne określenie miejsca.

Drugi sposób to skorzystanie z wyszukiwarki kodów, znajdującej się pod mapą. Wyszukiwarka podzielona jest na województwa, a te na powiaty. W powiatach wyszczególnione są miejscowości, posiadające kody pocztowe. Jest też podana liczba miejscowości o danej nazwie, występujących w całej Polsce. Po kliknięciu nazwy miejscowości wyświetla się mapa kodów pocztowych z ich wszystkimi lokalizacjami.

Trzeci sposób to wpisanie adresu bez kodu (którego np. nie pamiętamy) do formatki i naciśnięcie przycisku SZUKAJ. Poniżej formatki na mapie (planie miasta) pojawi się lokalizacja obiektu i jego pełen adres, wraz z kodem pocztowym. Jeżeli jest więcej miejscowości o tej samej nazwie, wyświetlą się wszystkie.

Ale to nie wszystko. Serwis mapakodow.pl jest bardziej funkcjonalny od wszystkich innych podobnych baz danych. Otóż na podstawie interaktywnej mapy można ustalić kody pocztowe również poza Polską. Wystarczy kliknąć na wybrany kraj i powiększyć mapę. Można również wpisać, analogicznie jak w przypadku adresu polskiego, nazwę miejscowości i ulicy w formatkę.

Mapę interaktywną można przełączyć na opcję „Satelita”, która umożliwia obejrzenie widoku szukanego miejsca. Wszystkie obiekty (ulice, przedsiębiorstwa, kościoły, itp.), które oznaczone są na mapie, opisane są również na widoku satelitarnym.

Serwis jest niezwykle prosty w obsłudze, która nie wymaga specjalnego szkolenia. Jego przydatność jest bardzo szeroka. Mogą z niego korzystać osoby, zajmujące się korespondencją w firmach, ale także użytkownicy prywatni na własne potrzeby.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.