System mesh – co to jest?

Marek Szydełko
11.10.2021

Większość z nas korzysta z jednego routera w domu lub w biurze, który stanowi serce prywatnej sieci internetowej. Bywa jednak, że – szczególnie w dużych budynkach – mamy problem z jakością sygnału w znacznej odległości od routera. Ten problem można szybko rozwiązać tworząc system mesh. Na czym to polega? Sprawdź w naszym poradniku.

Co to jest system mesh?

System mesh to rozwiązanie dedykowane użytkownikom Internetu, którzy spotykają się z problemem niedostatecznej siły sygnału w pomieszczeniach oddalonych od centralnego routera. Można go porównać do łańcucha składającego się z kilku połączonych ze sobą urządzeń (routerów). Dzięki temu można uzyskać identyczną siłę sygnału w całym budynku, a nawet poza nim, np. w przydomowym ogrodzie.

Warto wiedzieć

System mesh fachowo jest nazywany siecią kratową.

W tym systemie każdy router stanowi osobną stację Wi-Fi i udostępnia sygnał urządzeniom podłączonym do sieci domowej czy biurowej. Nie jesteśmy więc uzależnieni tylko od anten centralnego routera, które mogą być zbyt słabe, aby objąć zasięgiem cały budynek, szczególnie na piętrze.

Jak to działa w praktyce?

Po zbudowaniu systemu mesh (gotowe rozwiązania oferują czołowi producenci routerów) zyskujemy pełne pokrycie sygnałem Wi-Fi całego budynku. Przykładowo: bazowy router stoi w salonie na parterze, kolejny umieszczamy przy klatce schodowej, następny na górnym korytarzu oraz w sypialni. Dzięki temu siła sygnału jest stała, ponieważ wszystkie urządzenia wchodzące w skład systemu „przekazują go” sobie i udostępniają do urządzenia, np. smartfonu.

Co istotne, użytkownik nie ma pojęcia, z które urządzenie aktualnie przekazuje sygnał do jego smartfonu, tabletu, komputera etc. Wszystko działa automatycznie i cały czas pozostajemy w zasięgu dokładnie tej samej sieci.

System mesh działa na podobnej zasadzie, jak popularne repeatery, ale jest od nich znacznie lepszy. Przede wszystkim zapewnia stabilność połączenia, jest bardzo łatwy w konfiguracji oraz nie powoduje strat w jakości sygnału. Innymi słowy: prędkość Internetu będzie identyczna w każdym pomieszczeniu. W dodatku system mesh można rozbudowywać w miarę potrzeb i likwidować internetowe „białe plamy” w domu, biurowcu itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.