Tablet graficzny – nie tylko dla profesjonalistów

Krzysztof Jagielski
19.12.2016

Rynek elektroniki użytkowej jest dosłownie zalany tabletami,  jednak zdecydowana większość z nich służy do zabawy lub mało wymagającej pracy w terenie. W tym gronie wyróżniają się tablety graficzne. Jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia do zadań specjalnych, nastawione na tworzenie projektów graficznych i obróbkę zdjęć, a często także pisanie tekstów. Jak wybrać tablet graficzny dla siebie? Podpowiadamy.

Do czego jest Ci potrzebny?

Przed zakupem tabletu graficznego warto sobie odpowiedzieć na to pytanie. Inne wymagania będzie przecież mieć profesjonalista, żyjący z tworzenia grafiki, inne zwykły amator, który lubi sobie od czasu do czasu obrobić zdjęcie.

Tablet graficzny jest dobrym zakupem w sytuacji, gdy praca zwykłą myszką staje się zbyt uciążliwa lub mało precyzyjna. Specjalna konstrukcja ekranu gwarantuje bardzo dobrą płynność ruchów i odpowiednią reakcję na nacisk, co w przypadku tworzenia komercyjnych projektów jest bardzo ważne. Profesjonalni graficy tworzą na tablecie rdzeń projektu, a następnie kończą go już na komputerze. Jest to bardzo pomocne i zastępuje pracę na kartce papieru.

Jaki wybrać?

Jeśli tablet ma służyć profesjonaliście, to nie ma sensu kupować taniego urządzenia. W przypadku takich sprzętów powtarzają się klasyczne problemy: niska precyzja funkcji dotyku, słabe kąty widzenia, kiepskie odwzorowanie kolorów oraz niewystarczająca wydajność. Z drugiej strony taki podstawowy tablet graficzny powinien w zupełności wystarczyć amatorowi, który jeszcze nie wie, czy grafika będzie jego zawodową domeną.

Wybierając tablet graficzny koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ekran. Powinien być wyposażony w matrycę bardzo wysokiej jakości (przynajmniej IPS) oraz oferować rozdzielczość Full HD. Wielkość ekranu ma mniejsze znaczenie – paradoksalnie podczas pracy wymagającej precyzji lepiej może sprawdzić się mały ekran, np. 8-calowy.

Jedyny słuszny producent

Rynek tabletów graficznych jest bardzo specyficzny, ponieważ… praktycznie nie ma na nim konkurencji. Absolutnym hegemonem sprzedaży jest marka Wacom, która specjalizuje się w produkcji tych urządzeń i zmonopolizowała swoją branżę. W Polsce tablety graficzne Wacom mają około 90% udział w rynku. To mówi wszystko.

Oczywiście tablety Wacom prezentują przy tym odpowiednią jakość. Już najtańsze urządzenia oferują bardzo przyzwoite parametry, a wydając około 1000 złotych można mieć naprawdę świetny sprzęt.

Tablety graficzne nigdy nie osiągną dużej popularności na rynku, ponieważ są adresowane do wąskiej grupy użytkowników. Jeśli tworzysz grafikę czy obrabiasz swoje zdjęcia – będzie to dla Ciebie naprawdę dobry wybór. W przeciwnym razie – wydaj pieniądze na coś innego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.