Tablet – multum funkcji w jednym urządzeniu

Jerzy Biernacki
21.08.2015

Dla jednych niepotrzebny gadżet, dla innych rewolucyjne urządzenie, bez którego już nic nie jest takie samo jak przedtem. Tablety, ponieważ to właśnie o nich mowa, mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jako urządzenie tablet łączy w sobie różne funkcje – może być stosowany zamiennie z laptopem, może służyć jako czytnik książek czy też jako odtwarzacz plików multimedialnych.

Frakcja niesprzyjająca tabletom wskazuje głównie na fakt, że urządzenie może być znacznie lepiej zastąpione innymi. Łatwiej korzystać z laptopa czy nawet małego netbooka lub leciutkiego ultrabooka, które są wyposażone w klawiaturę i myszkę. Z kolei zwolennicy wskazują na mniejsze gabaryty tych urządzeń oraz mnóstwo aplikacji do dyspozycji, które nie są oferowane na komputery przenośne i stacjonarne. Kto ma rację? Każdy po trochę, ponieważ tablety to sprzęt, który każdy może wykorzystać według swoich potrzeb – do pracy, do nauki czy rozrywki.

Mobilne biuro

Tablety mają wielu zadowolonych użytkowników w firmach. Wiele z nich wdraża nowoczesne technologie po to, aby poprawić wygodę i jakość pracy pracowników na równi z zaawansowanymi systemami w chmurze. Dobre tablety w szczególności sprawdzają się w pracy poza siedzibą firmy, w zawodach, które wymagają mobilności, spotykania się z klientami, podróży służbowych. Pakiety biurowe, kalendarze, dostęp do poczty elektronicznej, łatwiejsze kontaktowanie się z innymi osobami, aplikacje do zarządzania kadrami, relacjami z klientami, aplikacje sprzedażowe – wybór jest naprawdę spory zarówno wśród aplikacji darmowych, jak i płatnych, w tym projektowanych na zamówienie.

Aplikacje praktyczna na co dzień

Programy do tworzenia list zakupów i zarządzania wydatkami, książki elektroniczne, programy do nauki języków obcych, dostęp do serwisów w sieci praktycznie z całego świata, GPS i mapy, komunikatory i portale społecznościowe, filmiki w internecie, programy do obróbki grafiki i tworzenia muzyki, aplikacje dla dzieci – można by wymieniać w nieskończoność, ponieważ użytkownicy tabletów mają do dyspozycji setki tysięcy różnych aplikacji, zarówno tych z kategorii praktycznych i pomocnych, jak i pożeraczy czasu, w tym gier komputerowych. Dzięki większej przekątnej ekranu można korzystać z nich jeszcze łatwiej niż na mniejszych smartfonach, a dzięki gabarytom wygodniej niż na komputerze.

A do czego ty wykorzystujesz swój tablet?

Jak zostało wspomniane, każdy posiadacz tabletu wykorzystuje go do innych celów – niektórzy stosują go do wygodnego przeglądania stron i komunikowania się ze znajomymi, dla kogoś innego będzie on natomiast doskonałym mobilnym biurem, dzięki któremu można zaprezentować swoją ofertę klientowi. Oczywiście, tablety które są teraz w sprzedaży, można także rozbudować – dokupić do nich klawiaturę, myszkę, podłączyć je do telewizora – w ten sposób są jeszcze bardziej wszechstronne i przy tym łatwe w użyciu.

Szacuje się, że w 2014 roku sprzeda się ponad 250 milionów tabletów. W zeszłym roku liczba ta była o kilkadziesiąt milionów niższa. Te dane dobitnie świadczą o rosnącym zapotrzebowaniu na tablety. Ich przystępne ceny oraz pełna gama aplikacji i funkcji powodują, że na zakup, także w prezencie, decyduje się coraz więcej osób, w tym Polaków. A czy ty masz już swój tablet? Jeżeli tak, do czego go wykorzystujesz?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.