Telefon z funkcją SOS – idealny wybór dla seniora

Maciej Piwowski
23.09.2021

Seniorzy są coraz lepiej obyci z nowoczesnymi technologiami i wielu z nich korzysta już z telefonów komórkowych, w tym ze smartfonów. Wybierając aparat np. dla babci czy dziadka warto zadbać o to, aby oferował on możliwość wysłania awaryjnej wiadomości SMS lub wykonania awaryjnego połączenia telefonicznego. Określa się to funkcją SOS. Jest ona bardzo przydatna, a więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Do czego przydaje się funkcja SOS w telefonie?

Oczywiście do wzywania pomocy, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku starszych właścicieli telefonu. Gdyby np. mieszkająca samotnie babcia zasłabła, to po wciśnięciu przycisku SOS natychmiast zostanie wykonane połączenie z predefiniowanym numerem. Druga osoba będzie więc wiedzieć, że stało się coś złego i wezwie pomoc lub sama szybko uda się na miejsce.

Właśnie dlatego rekomendujemy, aby szukając telefonu dla seniora, zwłaszcza mieszkającego samotnie czy często wychodzącego z domu na zakupy, na spacer etc., postawić na model posiadający fizyczny przycisk SOS umieszczony na przednim panelu.

Większość telefonów z fizyczną klawiaturą posiada dedykowany przycisk

Jest to niewątpliwa zaleta prostych telefonów komórkowych, które nie budzą żadnego zainteresowania wśród młodych użytkowników, natomiast bardzo dobrze sprzedają się w grupie seniorów. Fizyczne klawisze są też łatwiejsze w opanowaniu niż ekran dotykowy, a wiadomo, że większość starszych osób i tak nie potrzebuje rozbudowanych funkcji internetowych.

Czy można włączyć funkcję SOS w smartfonie?

Tutaj sprawa nie jest już taka prosta, ponieważ smartfony nie posiadają dedykowanego przycisku SOS – nie mają przecież fizycznej klawiatury. Można sobie z tym jednak poradzić. Wielu producentów pomyślało o starszych użytkownikach i udostępniło funkcję SOS z poziomu zaawansowanego menu.

Wchodzimy w ustawienia i odszukujemy funkcję „Wysyłanie wiadomości SOS”. Po jej wybraniu możemy wskazać numer, pod który zostanie wysłana wiadomość alarmowa. W niektórych telefonach do wiadomości może być również dołączone nagranie dźwięku.

Funkcję uruchamia się bardzo prosto – wystarczy kilkakrotnie (w zależności od modelu) nacisnąć przycisk blokady ekranu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.