Termostat pokojowy do sterowania pracą kotła – dlaczego warto w niego zainwestować?

Remigisz Szulc
03.10.2024

Może być przewodowy, bezprzewodowy, bardzo prosty pod względem oferowanych funkcji lub znacznie bardziej rozbudowany. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj termostatu pokojowego ostatecznie się zdecydujesz, to wiedz, że warto go mieć do sterowania pracą kotła, np. gazowego. Dlaczego? Oto przegląd najważniejszych korzyści.

Programowanie temperatury

To podstawowa funkcja termostatu pokojowego, który umożliwia ustawienie pożądanej temperatury w domu. W momencie jej obniżenia termostat podaje sygnał do kotła, aby ten zaczął grzać. Taka praca pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego w domu.

Dodatkowo termostat daje możliwość zaprogramowania różnych ustawień temperatury na różne pory dnia, a nawet dni tygodnia.

Zdalne sterowanie

Niektóre modele termostatów (z modułem Wi-Fi) umożliwiają zdalne sterowanie temperaturą w domu, co zapewnia pełną kontrolę nad systemem grzewczym, nawet gdy jesteś poza domem. Doskonale sprawdza się to np. w czasie ferii, kiedy obniżamy temperaturę przed wyjazdem, natomiast chcemy wrócić do ciepłego domu.

Uniknięcie problemu przegrzewania lub niedogrzewania pomieszczeń

Termostat pokojowy ustawia się lub montuje w tzw. pomieszczeniu reprezentatywnym. Wówczas będzie on na bieżąco analizować temperaturę i albo włączać, albo wyłączać funkcję grzania w kotle. Taki sposób sterowania temperaturą minimalizuje problem przegrzewania lub niedogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza w większych domach.

Analiza zużycia energii

Niektóre modele termostatów pokojowych oferują funkcje monitorowania i analizy zużycia energii, co pomaga w optymalizowaniu kosztów ogrzewania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie