Usunięcie konta na Facebooku po śmierci bliskiej osoby. Co trzeba zrobić?

Andrzej Winnicki
30.07.2019

Śmierć kogoś bliskiego jest zawsze ogromnym ciosem, po którym jednak przychodzi czas na otrzeźwienie i załatwienie wszystkich najpilniejszych spraw. W dzisiejszym świecie należy do nich również uporządkowanie kwestii związanych z aktywnością zmarłego w Internecie. Jednym z podstawowych zadań będzie usunięcie konta na Facebooku, które należało do bliskiej osoby. Uwaga! Nie nastąpi to automatycznie. Jak się za to zabrać? Oto procedura krok po kroku.

Usunięcie lub konto in memoriam

Facebook umożliwia zachowanie konta zmarłej osoby, ale w trybie in memoriam. Oznacza to, że profil będzie służyć wyłącznie oddawaniu czci zmarłemu, składaniu kondolencji czy publikowaniu wspomnień. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz, aby takie konto dalej istniało, musisz skontaktować się z Facebookiem i poprosić o trwałe usunięcie profilu zmarłego. Nie potrzebujesz do tego ani hasła, ani żadnych innych danych dostępowych.

Złożenie wniosku

Wniosek o usunięcie konta zmarłej osoby składa się pod tym linkiem https://www.facebook.com/help/contact/228813257197480. Otworzy się specjalnie okno z różnymi polami do uzupełnienia – nie pomiń żadnego z nich. Aby móc wysłać wniosek, trzeba do niego dołączyć dokumenty weryfikacyjne.

Jakich dokumentów wymaga Facebook?

Potwierdzeniem, że faktycznie jesteś osobą decyzyjną w sprawie usunięcia konta zmarłego może być: pełnomocnictwo, akt urodzenia, ostatnia wola (testament), oświadczenie o powołaniu na zarządcę majątkowego. Inną opcją jest posiadania statusu opiekuna osoby zmarłej. O te sprawy warto się więc zatroszczyć wcześniej, nawet nie spodziewając się odejścia bliskiego.

Facebook wymaga również przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że rzeczywiście posiadacz konta nie żyje. Tutaj akceptowany będzie chociażby nekrolog, ale najlepiej mieć po prostu akt zgonu. Skany tych dokumentów dołączamy do wniosku i wysyłamy do Facebooka.

Uwaga!

W każdym z tych dokumentów zakreślamy dane wrażliwe, które nie są Facebookowi do niczego potrzebne – np. numer PESEL.

Do kogo trafi wniosek?

Sprawami zamykania kont osób zmarłych zajmują się fizyczni pracownicy, a nie algorytmy, stąd wniosek trafi na biurko konkretnego człowieka pracującego dla Facebooka (Polskę obsługuje oddział w Irlandii). Weryfikacja może zająć kilka tygodni, dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.