Używasz smartfona jako routera Wi-Fi? Pamiętaj o tych zasadach

Antoni Kwapisz
01.03.2021

Smartfon z powodzeniem może pełnić funkcję routera Wi-Fi, czyli udostępniać Internet innym połączonym z nim urządzeniom. Z takiej opcji chętnie korzystamy np. podczas podróży pociągiem, kiedy chcemy trochę popracować na komputerze, a dysponujemy tylko Internetem mobilnym w komórce. Uruchomienie własnego hot-spotu jest dziecinnie proste – po prostu wchodzimy w ustawienia telefonu i zaznaczamy opcję np. „Router Wi-Fi”. Po chwili na liście dostępnych połączeń w komputerze pojawi się nazwa smartfona. Jeśli już tak robisz lub dopiero zamierzasz, to w naszym poradniku znajdziesz kilka ważnych porad dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i… kosztów.

Ustaw mocne hasło

Musisz pamiętać, że używając smartfona jako routera  Wi-Fi udostępniasz Internet nie tylko swojemu urządzeniu, np. laptopowi, ale też wszystkim ludziom, którzy znajdują się w pewnej odległości od Ciebie – może to być nawet kilkaset metrów. Oznacza to, że każdy, kto w tym momencie szuka sieci Wi-Fi na swoim smartfonie, komputerze czy tablecie, zobaczy na liście nazwę Twojej sieci.

Nie musimy chyba tłumaczyć, z jakim zagrożeniem się to wiąże. Aby zapobiec nieuprawnionemu dostępowi, koniecznie zabezpiecz swoją sieć mocnym hasłem – powinno ono zawierać minimum 8 znaków i składać się z małych i dużych liter, znaku specjalnego oraz cyfry.

Sprawdź limit transferu danych

Twój Internet mobilny z pewnością jest limitowany, czyli operator przyznał Ci konkretną paczkę danych komórkowych do wykorzystania w ciągu okresu rozliczeniowego. Powiedzmy, że jest to 20 GB. Niby dużo, ale wiedz, że korzystając z telefonu, jako z routera Wi-Fi, te dane są zużywane znacznie szybciej – pobierają je przecież co najmniej dwa urządzenia (smartfon i podłączony sprzęt, np. laptop). Może się więc okazać, że limit, który wcześniej wystarczał Ci spokojnie na miesiąc, teraz kończy się po tygodniu.

Dlatego radzimy, abyś w ustawieniach telefonu aktywował funkcję ostrzegania przed przekroczeniem limitu danych. Możesz np. zażądać, aby urządzenie informowało Cię, gdy zużyjesz 50% pakietu. Będzie to dla Ciebie sygnał, że trzeba trochę przystopować z surfowaniem po sieci. Uchroni Cię to również przed naliczeniem bardzo wysokich opłat za dane komórkowe poza limitem.

Dodatkowo nie zapominaj, że smartfon pracujący w trybie routera Wi-Fi zużywa ogromne ilości energii, dlatego zawsze upewnij się, że masz dostęp do źródła zasilania (np. powerbanku).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie