„Zaktualizuj system” – zastanów się dwa razy, zanim klikniesz

Krzysztof Jagielski
19.05.2020

Aktualizacje systemu operacyjnego nie są niczym nowym i każdy użytkownik dowolnego urządzenia mobilnego kiedyś tego doświadczył. Celem aktualizacji zwykle jest usunięcie luk w zabezpieczeniach, ale też poprawienie wydajności np. smartfona. Wszystko fajnie, ale problem w tym, że potwierdzenie aktualizacji systemu może rozpocząć ciąg irytujących zjawisk, fatalnie odbijających się na funkcjonalności urządzenia. Przykłady znajdziesz w naszym poradniku.

Błyskawiczne rozładowywanie się baterii

Z takim problemem swego czasu mieli do czynienia użytkownicy telefonów Apple. iPhone’y po aktualizacji systemu iOS nagle zaczęły „pożerać” energię w zastraszającym tempie. Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że muszą ładować normalnie eksploatowany telefon co godzinę. Takie błędy zawsze są spowodowane niedopracowaniem oprogramowania odpowiadającego między innymi za zarządzanie energią w telefonie.

Niedziałające i znikające aplikacje

To właściwie standard. Decydując się na aktualizację sytemu, zwłaszcza od razu po udostępnieniu łatki, musisz się liczyć z ryzykiem, że część aplikacji po prostu przestanie działać, a niektóre mogą nawet zniknąć. Jest to wina niekompatybilności oprogramowania z apkami starszej generacji. Dlatego sugerujemy, aby przed potwierdzeniem aktualizacji sprawdzić w sieci, czy użytkownicy aplikacji, z których sam korzystasz, nie doświadczyli podobnych problemów.

Usunięcie części danych

Takie sytuacje również się zdarzają, a wręcz są dość prawdopodobne. Jeśli po aktualizacji systemu nie możesz odnaleźć części zdjęć, dokumentów czy nawet kontaktów w książce telefonicznej, to niemal na pewno jest to wina właśnie oprogramowania. W takiej sytuacji spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne, wcześniej wykonując backup danych.

Spowolnienie działania urządzenia

Może się zdarzyć, że po aktualizacji systemu smartfon zacznie działać znacznie wolniej, a nawet się zawieszać. Jest to najczęściej spowodowane złą optymalizacją oprogramowania pod kątem możliwości sprzętowych starszych urządzeń.

Oczywiście aktualizacje należy przeprowadzać, bo zwiększają one poziom bezpieczeństwa i ochrony przed cyberprzestępczością. Zawsze jednak warto z tym kilka dni poczekać, aż producent… zaktualizuje swoją aktualizację.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie